Дата и час: Сря Дек 13, 2017 1:55 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Фев 02, 2015 10:45 pm 
Ka-mai
Ka-mai

А какъв е шансът книгите след 2000 година да бъдат преиздадени? Говоря за Момичето, което обичаше Том Гордън, Буик 8, Клетка, Романът на Лизи, Огън и т.н.?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 02, 2015 10:54 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Всичките му книги без "Гняв" ще бъдат преиздадени, независимо от кого. Въпрос на време е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Май 31, 2015 9:48 pm 
Devar-Toi
Devar-Toi
Аватар

deadface написа:
По принцип да, но Гробището има доста издания; мисля, че засега ще пускат книги, които са издавани само 1-2 пъти, както и такива, които изобщо не са издавани (например Blockade Billy и разширените издания на Стрелеца и Сейлъмс Лот).

Ооо, разширено издание на Сейлъмс Лот от Ибис би било красота :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Ное 17, 2015 2:58 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Аз прочетох изданието на Сибия и останах много доволен. Попринцип не си падам много по подобни сюжети, но тази книга ми хареса.

Please tell me she won’t change…

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 12, 2016 2:36 pm 
Devar-Toi
Devar-Toi
Аватар

За съжаление "Ибис" май нещо спряха да издават Кинг. Надявах се да пуснат поне разширеното издание на Сейлъмс Лот.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 12, 2016 5:10 pm 
Ka-mai
Ka-mai

Ибис преиздаваха книги на Кинг с нов превод от Адриан Лазаровски, докато беше жив. Мисля, че затова вече не преиздават.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 16, 2017 8:18 pm 
Commoner
Commoner
Аватар

Първата ми книга на Кинг. Прочетена преди около месец.
Беше страхотна, краят беше невероятен. Имаше доста plot twist-ове и това ми хареса. Ако и останалите му книги са така, значи ще ми хареса. Кинг има шанс да се нареди сред любимите ми автори съвсем скоро (въпреки, че не съм чел чак толкова много от него).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 24, 2017 12:13 am 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

deadface написа:
Всичките му книги без "Гняв" ще бъдат преиздадени, независимо от кого. Въпрос на време е.

Аз съм пропуснала, защо без "Гняв"?

"Бягащият човек" ми я една от първите прочетени книги на Кинг. Имам старото издание. Не знам как бих реагирала, ако я прочета отново сега, но тогава изяждах всичко на Кинг с кориците. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 24, 2017 1:39 am 
Ka-mai
Ka-mai

Защото самият Кинг е забранил тя да се преиздава. Написаното от него започнало да се прилага в реалния живот.

Като спомена за старото издание на Бягащият човек, не мога да не отбележа, че корицата е ужасна. Подхожда идеално на исторически роман, но не и на тази антиутопия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 24, 2017 10:14 pm 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

Ich_Will_ написа:
Защото самият Кинг е забранил тя да се преиздава. Написаното от него започнало да се прилага в реалния живот.

Като спомена за старото издание на Бягащият човек, не мога да не отбележа, че корицата е ужасна. Подхожда идеално на исторически роман, но не и на тази антиутопия.

И не само корицата,този мини формат също!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 25, 2017 10:22 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Корицата е фрагмент от картината "Последний день Помпеи" на Карл Брюллов :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Ное 28, 2017 8:46 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Стивън Кинг – „Бягащият Човек”

Прекрасна антиутопия, която ме накара да се замисля над много аспекти от живота. Този роман е съвсем кратък, но са засегнати толкова теми, че ще ми трябват дни, за да мога да изразя мнение по всяка една от тях.
Основното с което започва и самият роман, е телевизията. Колко жалко, че хората дори не усещат как биват манипулирани от собствения си телевизор. Може и смешно да звучи, но е точно така. Телевизорът ни казва как да се обличаме, какво е модерно, как да се държим, как да общуваме, с какво да се храним. На всичкото отгоре простолюдието, както във „Бягащият човек”, така и в действителният живот се захласва по реалити предавания, които са режисирани до най-малкия детайл. А хората, които участват в тях са си палячовци, които правят каквото им се каже, защото им се плаща за тази работа. Но хората не могат да разберат, че тези неща се режисират, за да може едно предаване да има популярност. Колкото повече патос и драматизъм се вкарва – раздели, изневери, насилие – толкова по гледаемо е самото предаване. Но невежеството е взело връх над слабите умове. В тази насока ще цитирам следното от бягащия човек, когато директорът на Игрите, Дан Килиън, се обърна към Бен и му казва :

„Не трябва да гледате на себе си като на състезател, с блясъка и славата, които обещава тази дума. Вие не сте телевизионна звезда, а само работник, на когото се плаща извънредно добре, за да свърши определена опасна работа.”

Простичко и ясно. Когато се занимаваш с медията ставаш нечии продукт и трябва да се примириш с това. Колкото повече палячовщина, толкова повече пари.
Но отчаянието само по себе си е катализатор за вземане на имулсивни решения, които не водят до нищо добро. И в желанието си за бързи пари, човекът не прави равносметка за това, което може да загуби. В случая – собствената си свобода. Ако един човек няма достойнство – не притежава и свобода.
И пак всичко се свежда до невежеството. То е в основата на неразбирането. Глупави хора, които не могат да намерят общ език със собствените си деца, какво остава да търсят отговорите на въпросите засягащи смисъла на живота, които смисъл, разбира се, за всеки по отделно е различен. Но човек трябва да започне със въпроса : „Защо”.

„Какво ще стане, ако тръгна не надолу а нагоре? Кого мога да убия горе, на последния етаж? Кого ще застрелям, ако се изкача до самия връх?”

Миг преди да напусне сградата на игрите, Бен се обръща към Килиън с този въпрос. На овцете им е лесно да си пасат, тях не ги интересува защо нещата стоят по-определен начин. Харесва им да си преживят кротко и спокойно. Обаче, когато нещо не ти дава мира и ти пречи да живееш нормално, трябва да направиш нещо по въпроса. Точно това прави главният протагонист. Той не иска да е поредната преживяща овца, а иска да е сигурен, че е с равни права.
Харесвам този роман, защото е засегната и темата със замърсяването на въздуха. Но също така и електричеството. На няколко пъти се споменава проблема с репродукцията. Бен също едва зачева неговата дъщеричка. А тези два фактора – мръсният въздух и електромагнитната супа, която ни залива ежедневно са в основата на човешкото страдание. Но на никой не му пука. Всеки си казва : „ Какво ще променя ако не използвам телефон, ако не използвам автомобил, ако не използвам телевизор.”
Отговорът е : „Нищо”. Един човек не може да промени нищо, но примера на този човек може да промени целият свят. И докато всички се успокояват с това, че ако спрат да ползват телефони, няма да променят нищо, а децата им страдат от левкемия, емфизем, меланоми, разни синдроми, аутизъм, двигателни заболявания, то този свят не отива на добре.
Много хора наричат други хора с думата чудовища. Но кой е чудовището, когато детето ти умира от болест на централната нервна система, докато ти си говориш по мобилния телефон, който се захранва от мобилна клетка, която на свой ред е причината за болестта на детето ти. Това довежда до извода, че си склонен да убиеш собственото ти дете, само, за да можеш да се обадиш на Петранка, за да я питаш как е и какво е сготвила за вечеря днес.
Кой е виновен ако детето ти се гърчи в асматични пристъпи, докато ти кротко замърсяваш въздуха с личния си автомобил и се успокояваш пак с мисълта, че едно превозно средство е песъчинка в пустинята.

”Знам, че Господ ме обича, щом урината ми бърза да потича.”

Въпреки положението, в което е изпаднал Бен Ричардс, той не спира с зловещият си хумор. Може би той сам разбира, че желанието му да разкаже на целият свят, как компании като „Дженеръл Атомик” тровят въздуха и избиват милиони, е цел, която сама по себе си е изгубена кауза. Защото Всеобщата Телевизия заглушава всички негови думи. Истината никога не достига до обществото. До овцете.

”Овчицата пасе на двора, кравата почива си в обора…”

В край на сметка, всеки сам решава дали да е овца или да се бори за правата си и да бъде достоен човек. Но има и много такива, които нямат изглед да разберат истината, но въпреки това ако попаднат на правилните хора и правилната информация, може би да видят по-голямата картина.

„Безнадеждността го изпълваше като ледена вода. Никога нямаше да намери общ език с такива хора. Те бяха богоизбрани и живееха нейде високо-високо, където даже въздухът бе друг. Изведнъж му се прииска да накара тази жена да спре колата, да избие очилата й на пътя, да я влачи в прахоляка, да я изнасили, да я стъпе, да избие зъбите й, да я съблече гола и да я попита дали започва да вижда голямата картина, онази, която по двайсет и четири часа на ден се върти по първи канал, където дори националния химн никога не звучи преди края на предаванията.”

Страданията на хората са били и винаги ще бъдат следствие от собственият им избор. Всеки сам избира за какво да живее и за какво да умре. Всеки сам чертае пътя в живота си и не трябва да обвинява друг за собствените си грешки и собствената си агония. Промяната няма да започне докато казваме на другите какво да правят, тя трябва да започне от нас самите. Това, което ненавиждаме в другите хора, често се среща в нас самите. Ако променим тези неща, ще променим и мисленето на хората или поне ще ги тласнем в някаква по-правилна посока.
„Бягащият човек”, е една доста по различна антиутопия от вече познатите ни като „Прекрасния Нов Свят”, „1984” и „Ние”. Един съвременен поглед, които ни дава примери с които ясно да разберем, че ако не започнем да мислим, ще се превърнем в зомбита жадни за шоу.

Оценка : 10/10

Уилям Шекспир - "Макбет"

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]