Институтът (нов роман)

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Re: Институтът (нов роман)

Мнение от BOTQTA » съб дек 28, 2019 11:22 am

Прочетох книгата и ми хареса. Обикновено и аз съм съгласен със "слабите финали" на доста от книгите на Кинг, обаче тук за мен поне нямаше такова нещо.
Spoiler
Show
Страшно много ми допадна идеята за многото Институти по целия свят и мисията им да поддържат света от саморазрушение, защото наистина хората сме големи откачалки. :devil:
Едно от нещата, на които много се радвам в творчеството на Краля е връзките между книгите му. Не съм сигурен, беше споменат май Джерусалем'с Лот или някое градче от Мейн... ама само като споменаване, нищо повече. Можеше да ни погъделичка малко я с Чарли от Подпалвачката (май ще я прочета пак, защото я четох преди доста години и много ми беше харесала), я с Дани Торънс. Между другото накрая (Фъфлещият мъж) говорят за ясновидците и се говореше за някакви проблясъци или нещо такова. На английски дали не е "shining"? :wink: Там можеше да се намеси нещо малкия-голям Дани Торънс...
Както и да е, пак повтарям - останах много доволен от книгата. Дори и на преклонна възраст, Кинг все още е майстор с деца главни герои. :fame:

Потребителски аватар
Dark_half
Breaker
Breaker
Регистриран: съб апр 30, 2011 6:40 pm

Мнение от Dark_half » пон яну 06, 2020 5:11 pm

Не ми хареса. Ненужно провлачено действие и не дотам интересен/оригинален сюжет. През цялото време се молех нещо интересно да се случи, но уви. Ако беше разказ, или може би новела, действието вероятно щеше да е по-стегнато, но тези 500 страници са просто излишни.

Аз винаги съм харесвал начина, по който Кинг описва деца, но тук странно защо не се е получило - всички бяха тооолкова формулаични и безлични, че все едно четях поредната YA истерия no:

FLAME
Childe
Childe
Регистриран: ср ное 07, 2007 8:54 pm

Мнение от FLAME » вт яну 07, 2020 1:24 pm

Дами и господа, Крал Стивън се завърна с гръм и трясък. Добре дошли в Института. „Пореден ден в рая“... :devil:
Най-силният роман на Кинг в последните десетина години.
Ето и пълното ми мнение:
https://flame16.blogspot.com/2020/01/blog-post.html

Потребителски аватар
belch huggins
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: пет сеп 30, 2005 5:23 pm

Мнение от belch huggins » вт фев 25, 2020 8:43 am

Подлъгах се по хорския ентусиазъм: "Старият Кинг се завърна" и т.н. и взех, че възложих на романа прекалено високи изисквания.
Първите 250 стр. - плява. След тях започва глава със заглавие "Бягството" и си казваш "май ще вземе да се случи нещо все пак", но...

Скука. Шаблон. Глупава заигравка с експлоатирани /и оглозгани вече/ теми . Елементи от "Сиянието", "Живата факла", "Мъртва зона" омесени по елементарен начин не водят до нищо оригинално. Детските образи са трагични на фона на всичко създадено от безспорния гений.

Лош коледен подарък. Лош!
„Използваме думите, за да се разбираме едни други, а понякога, за да се откриваме едни други.”

Отговори