Под купола

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
boro72
Commoner
Commoner
Регистриран: чет ное 04, 2010 9:21 am

Re: "Под купола" (новият роман на Кинг)

Мнение от boro72 » ср ное 10, 2010 9:50 am

Още не съм чел книгата.Надявам се,като я прочета да не ме разочарова,както стана с "Дума Ки" и "Торба с кости"...

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Мнение от Buhlio » ср ное 10, 2010 5:56 pm

Щом не са ти харесали "Торба с кости" и "Дума Ки" се надявам и тази да не ти хареса. :)) Двете са ми много скъпи, особено островчето, което си препрочитам през месец. Майтапя се.Купил съм първия том вече, но все още имам да дочитам много неща.У дома станах като библиотека, през ден съм по книжарниците.Чудя се има ли някаква болест, книгохолизъм, която да ме е хванала.

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Мнение от J.S. » ср ное 10, 2010 6:07 pm

Ако има болест "книгохолизъм", то аз съм заразен също. boro72, "Под купола" изобщо не прилича на "Дума Ки" или "Торба с кости", така че има голяма вероятност да ти хареса.

Потребителски аватар
boro72
Commoner
Commoner
Регистриран: чет ное 04, 2010 9:21 am

Мнение от boro72 » ср ное 10, 2010 7:53 pm

J.S. написа:Ако има болест "книгохолизъм", то аз съм заразен също. boro72, "Под купола" изобщо не прилича на "Дума Ки" или "Торба с кости", така че има голяма вероятност да ти хареса.
Тея дни ще се купува и чете...но ми липсва роман от ранните години на Кинг.Говоря за нещо,като "Сейлъмс Лот" или сборникът "Понякога те се завръщат"...

Потребителски аватар
shewolf
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср май 14, 2008 10:23 am

Мнение от shewolf » чет ное 11, 2010 9:38 am

@podlecii, на мен определено също не ми допада цената, за сведение от два месеца не съм си купувала книга :sad: И то именно заради фактора "Цени на всичко + сметки". А и аз съм book addicted :tooth: Просто съм се отказала да си хабя нервите за неща, които не мога да променя / не винаги успявам, но се старая да гледам по-философски на нещата /.
Вeware what stalks You in the night
Вeware the Shewolf and her bite

http://www.plovdivmetalforum.net/smf/index.php

“The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated” Gandhi

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: съб ное 20, 2010 11:18 am

Мнение от shraik » съб ное 20, 2010 11:23 am

Здравейте!
Преполових от четене "Под Купола" и супер ме кефи, но ми изникна един въпрос за градчето и то е, абе няма ли си кмет, а само общинари?

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » съб ное 20, 2010 12:31 pm

Ами, в 6-те щата, които се намират в североизточната част на САЩ, известна като Нова Англия (Мейн, Масачузетс, Кънектикът, Върмонт, Ню Хампшър и Род Айлънд) няма кметове. Градовете като Честърс Мил, който се намира в Мейн, се управляват от градски/общински съвет (board of selectmen), който обикновено се състои от 3-5 души, а ролята на кмет изпълнява главният общинар/общински съветник (First Selectman), какъвто в случая е Анди Сандърс.
Изображение

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от shraik » съб ное 20, 2010 4:58 pm

Мерси за уточнението

J.S.
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 24, 2005 8:56 pm

Мнение от J.S. » съб ное 20, 2010 10:18 pm

От сайта на Плеяда:

ПОД КУПОЛА 2 част очаквайте на 23 ноември, вторник. Корична цена: 23.00 лв.

От Уикипедия:

A number of viral marketing websites for popular locations referenced in ''Under the Dome'' were created to publicize the book, including Big Jim Rennie's Used Cars, the Sweet Briar Rose Diner, the Chester's Mill Democrat Newspaper, and others. A site was created for the Town of Chester's Mill, which provides links to all points of interest. An alternate reality game also took place utilizing all of these sites, beginning at the blog of Scarecrow Joe, one of the characters in the novel.

От мен:

Дочетох книгата преди една седмица. Един от най-добрите романи на Кинг в последните години, а и изобщо. Изключително доволен съм, нарежда се в моя топ 10. Не исках да свършва, но и не можех да се отделя от нея. Никога по-рано не съм успявал да чета толкова много на английски.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » съб ное 20, 2010 10:27 pm

Аз не бих го сложил в топ 10. Не бих го наредил сред най-добрите книги на Кинг, защото историята не е толкова силна/оригинална, но ми харесва как е написан - напомня повече на старите му неща. Освен това е доста хорър, което за мен е голям плюс. Всъщност, това е най-кървавата му книга от много време насам (по-кървава е дори от "Клетка"). Като цяло романът прилича най-много на "Неизживени спомени" и "Сблъсък". На "Сблъсък" като епичност и апокалиптичност, както и заради двете враждуващи помежду си групи/фракции (добрите vs лошите), а на "Неизживени спомени" - заради номерата, които гражданите на Честърс Мил си въртят (визирам Рени и хората му, които убиват, палят и прочие, а после приписват извършеното на някой, който им е неудобен). Всъщност, романът прилича на "Неизживени спомени" по още нещо - въпреки че и двете книги са фантастични ("Под купола" е sf, а в "Неизживени спомени" има свръхестествен елемент, който е ключов за сюжета (Лийлънд Гонт), и в двете акцентът пада не върху фантастичното (то е само като фон, причина за събитията), а върху взаимоотношенията между хората в един малък американски град. Затова самият купол не е толкова важен (Идеята за силово поле, което се появява тайнствено над малко градче, като го изолира от околния свят, не е нова - има я във "Всичко живо е трева" на Саймък, има я и в един sf разказ, публикуван през далечната 1949 - "The Box" на известния американски фантаст Джеймс Блиш. Идеята за произхода на това поле (няма да я издавам) също не е нова, нито пък е особено оригинална.), важно е поведението на хората, които попадат под него. Някои просто се борят да оцелеят, а други се възползват от обстоятелствата, за да заграбят властта и да задоволят най-низките си страсти. И точно това е основната тема на романа (която Кинг не разглежда за пръв път) - човешката жестокост; злото, което всеки от нас носи в себе си (Ако внезапно се окажем неподвластни на законите в обществото, ще успеем ли да съхраним моралните си ценности? Или в нас ще надделее животинското?) Но "Под купола" е роман не само за злото в нас, но и за доброто (докато едни убиват и грабят, други се опитват всячески да помогнат на ближния си). И т.н.
Какво не ми хареса в книгата? Обяснението за произхода на купола и финала. Кинг можеше да измисли нещо по-оригинално. От друга страна, както вече казах, куполът сам по себе си не е важен, важни са хората под него. И точно тук е силата на романа, защото пресонажите в него са изключително пълнокръвни - те те грабват, завладяват съзнанието ти и не те оставят на мира, докато не разбереш каква ще бъде съдбата им.
Какво ми хареса? Реалистичните герои, към които се привързах малко или много; хорър сцените (някои бяха много силни), неповторимият хумор на Кинг; атмосферата и великолепният начин, по който е написана книгата. В тези отношения романът общо-взето не отстъпва на най-добрите му творби.
А любимите ми сцени/моменти са пожарът, причинен от експлозията и разграбването на магазина :smile: Ако някой все още се съмнява, че Кинг е един от най-добрите писатели евър, нека просто прочете тези две сцени. Изображение
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Регистриран: пет юни 27, 2008 8:53 pm
Контакти:

Мнение от derry_maine » вт ное 23, 2010 3:10 pm

Според вас в коя година се развива действието на книгата?
Питам, защото ми се струва, че Кинг малко е сгафил с датите. Знаем, че е някъде в близкото бъдеще, но след 2012. Би трябвало да е 2017 - тогава за пръв път 21 октомври се пада в събота - обаче това се разминава с много от останалите времеви отправки.
"...и най-приказното вълшебство помръкваше пред блясъка на желанието; Гестаад беше НЯКЪДЕ; Дери беше желание"
Отвъд

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт ное 23, 2010 5:35 pm

Напълно е възможно да е сгафил. 21 октомври се пада в събота през 2006 и 2017. Щеше да е събота и през 2012, ако годината не беше високосна. Иначе действието би трябвало да се развива между 2012 и 2016.
Изображение

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi

Мнение от shraik » вт ное 23, 2010 8:02 pm

Аз тъкмо я прочетох и сега чакам втората :smile:

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » ср ное 24, 2010 1:03 am

Втората част вече се продава в книжарниците (например в Хеликон). :smile:
Изображение

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » ср ное 24, 2010 10:57 pm

Книгата е страхотна, препоръчвам я настоятелно.
Донякъде наистина прилича на "Сблъсък", без да е толкова епична разбира се. Но затова пък има много повече динамика. Буквално всяка страница е наситена с действие, енергията е направо като в комикс, но без да оставя впечатление за нещо претупано. С една дума - класа.
"...и най-приказното вълшебство помръкваше пред блясъка на желанието; Гестаад беше НЯКЪДЕ; Дери беше желание"
Отвъд

Потребителски аватар
derry_maine
Childe
Childe
Контакти:

Мнение от derry_maine » пет ное 26, 2010 2:38 am

J.S. написа:...От Уикипедия:
A number of viral marketing websites ...
Брей, това наистина е яко. Аз лично бих се радвал повече на някой нов брой на "Дери нюз", особено ако има едни по-странни новини в него, ама хайде да не започвам пак да припявам вечния си припев :)

Но иначе и на мен тази книга ми се изкачва към Топ 10.
Отвъд

Потребителски аватар
ardo
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: чет юни 05, 2008 11:37 pm
Контакти:

Мнение от ardo » пон ное 29, 2010 6:24 pm

Купих ги от офиса на Плеяда и там цената е с намалението, последно към днешна дата казаха засега ще преиздават "Сърца в Атлантида" (януари) и новите разкази "Full dark...". Лелката там е любезна ама взе да ме убеждава че не харча 38 лева а спестявам 10.
Since we haven't cracked time travel yet, I have run out of time.Thank you for listening.

Amero=Euro=......

Потребителски аватар
deimos
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: пон авг 31, 2009 11:55 pm

Мнение от deimos » пон ное 29, 2010 7:09 pm

Чудесна новина за "Сърца в Атлантида". Аз мислех, че до Коледа ще я преиздадат, но така още първия месец на новата година ще си попълня липсващата книга в колекцията. Дано преведат по-скоро "Full Dark, No Stars". А "Blockade Billy" Плеяда явно са решили да го пропуснат в превода на нови заглавия на Кинг.
“Fiction is the truth inside the lie.”

melhaer
Commoner
Commoner
Регистриран: пет фев 03, 2006 5:18 pm

Мнение от melhaer » чет дек 09, 2010 12:26 pm

Значи - книгата е убийствена, две мнения няма...

преди време бях пускал тук тема за преиздаване на Кинг с твърди корици...скоро писах писмо на агента на СК в бг, ето я и кореспонденцията:
Здравейте отново:)

Тък като започна панаира на книгата, а и последните седмици си купих последната книга на Ст. Кинг издадена в България - Под купола, реших пак да ви пиша.

Книгата е в 2 части, като едната е 24 лева, а другата 23 и е около 1100-1200 страници - двете части общо. Моя позната си взе Слугинята, която разбрах е бест сеълр и едва ли правата и са по-евтини от тези на Кинг. Книгата е около 500 страници, с твърди корици и поне на пръв поглед е с добро качество, цената беше 23 лева, което ми се струва изключително добре. Направих справка и колко струва Одисей на Джойс, която е над 1000 страници и е с много виско качество на изработката - 45 лева.

Оказва се, че аз съм дал 47 лева за две книги малко над 1000 страници и са с меки корици.

Предполагам много издатели в България биха казали, че не продават достатъчно книги, за да си позволят да издават издания и с меки и с твърди корици. В събота, обиколих пет книжарници, докато успея да намеря Под Купола 2 - две от книжарницте бяха Ориндж в Молът на Цариградско и Пингвините в подлеза на СУ - т.е. големи книжарници, в които се предполага, че са заредени достатъчно бройки, които са били разграбени, което означава, че Кинг се продава добре в България.

От гореизложените факти аз съм на мнение, че за 50-те лева, които дадох, можех да получа книга с твърди корици ако беше издаена от тези които са издали Одисей или от тези издали Слугинята - не помня кои са издателствата и не ми се търси.

Лек ден,
Божидар

-------- Оригинално писмо --------
От: Anna Droumeva anna@anas-bg.com
Относно: Re: Стивън Кинг с твърди корици?
До: bojo bojo
Изпратено на: Вторник, 2010, Ноември 16 12:38:07 EET

Здравейте,

Благодаря Ви за мейла и се извинявам, че отговарям със закъснение.

Напълно споделям Вашето мнение за качеството на изданията на книгите на Стивън Кинг, а и на повечето други автори. За съжаление не можем да задължим никое издателство да прави по-качествени книги с твърди корици, което несъмнено ще се отрази на коричната цена. и ще направи книгата недостъпна за много хора.

Анна Друмева

----- Original Message -----
From: bojo bojo
To: anna@anas-bg.com
Sent: Wednesday, November 10, 2010 2:23 PM
Subject: Стивън Кинг с твърди корици?

Здравейте,
като голям фен на литературата и СК, искам да ви попитам дали някое издатество няма намаерение да издава СК с трърди корици. И моля най-накрая Плеяда са спрат да се заниамват с този автор, защото за нищо не стават. По-старите ми книги - от средата на 90-те са се разпаднали тотално, с пожълтели страници...И не стават вече за четене. Новите са същите - на 2 четения са свършени.
Знам че върпосът с правата е тънък, но не може ли да изберете някое свястно издателсвто, което да се нагажира да издаде луксозни издания с твърди корици на всички книги на СК?
Издателство, което би могло да си поволи да го направи, а защо не и да го покани в България?

Бард, които издават по-старите му неща също не правят качествени книги, по-добре са от Плеяда, но и тяхното качесто е под всякаква критика. Не мога да си обясня как книги издавани през 80-те след десетки прочитания изглеждат в пъти по-добре от новоиздадените книги? Моля обмислете идеята да дадете права за твърди книги на един от най-обичанте в България автори, на някое издателство, което ще издаде качествена книга...ако ме питате, какво означава качествена книга с твърда корица, бих ви посочил изданието на Одисей на Джеймс Джойс - ето, това за мен е качествено издание на книга с твърди корици!

Мерси и лек ден,
Божидар
Obey your master!

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет дек 09, 2010 5:30 pm

Ами, тя агентката ти е отговорила - "За съжаление не можем да задължим никое издателство да прави по-качествени книги с твърди корици, което несъмнено ще се отрази на коричната цена. и ще направи книгата недостъпна за много хора." Книгите на Кинг и в момента са скъпи, а ако са луксозни, цената им ще стане непосилна за масовия читател, продажбите му ще спаднат драстично и рано или късно просто ще спрат да го издават изобщо. Плюс това преотстъпването на правата не зависи само от българската агенция, но и от Плеяда и от агентите на Кинг.
Впрочем, правата на "Слугинята" на Стокет и "Одисей" на Джойс са по-евтини от тези на "Под купола". Катрин Стокет има една-единствена книга, която, бестселър или не, в световен мащаб е продала много по-малко бройки от "Под купола". Да сравняваш автор от величината на Кинг с новоизлюпен писател като нея е нелепо. Колкото до Джеймс Джойс - той е починал преди 70 години; мисля, че е излишно да обяснавам защо правата върху книгите му са по-евтини. Луксозното издание на "Одисей", за което говориш, може да струва 45 лв., но е с близо 200 стр. по-тънко от "Под купола" и правата му са по-евтини.
Изображение

Отговори