Особени сезони: Зимна приказка

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Nightwolf
Commoner
Commoner
Регистриран: чет сеп 21, 2006 11:50 am
Контакти:

Особени сезони: Зимна приказка

Мнение от Nightwolf » чет сеп 21, 2006 11:58 am

Това е един то най-мистичните и психарски разкази за мен, но така и не го разбрах.Говорих с много хора, които са го чели и те не могат да ми обяснят логично за какво става дума в този разказ.Ако някой от вас може да ми отговори-какво става в този клуб?!Възможно е да няма универсално обяснение, а целта е всеки да си го тълкува както иска, но ми е интересно и вие какво мислите. ;)
Изображение

Потребителски аватар
Abigel
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: нед авг 21, 2005 3:12 pm

Мнение от Abigel » чет сеп 21, 2006 12:04 pm

Ами аз четох преди доста време Зимна приказка - странна е, разбира се, но си мисля за съчетанието на нещо реално и нещо недотам реално...

А иначе доколкото си спомням, просто учат една жена какви упражнения на прави, за да роди по-лесно,..въпросният клуб не си го спомням точно :roll:

едит- добре дошъл ;)
Дори да не пиша, ти си знаеш...

Потребителски аватар
Spidy
Childe
Childe
Регистриран: пон юли 03, 2006 5:29 pm
Контакти:

Мнение от Spidy » вт юли 17, 2007 12:28 pm

На мен ми се стори просто като описване на случка. Не видях почти никакъв подсмисъл, което е жалко, защото предполагам, че има такъв.

Потребителски аватар
Abigel
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Abigel » вт юли 31, 2007 1:17 am

Spidy написа:На мен ми се стори просто като описване на случка. Не видях почти никакъв подсмисъл, което е жалко, защото предполагам, че има такъв.

И аз честно казано не разбрах добре замисълът. Ако някой може да го обясни, ще ми е интересно да го прочета... наготово :D
Дори да не пиша, ти си знаеш...

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » вт юли 31, 2007 2:02 am

Това е една история на гротеската и абсурда - един лекар разказва за бременна пациентка, която е овладяла особен метод на дишане, с който иска да притъпи родилните болки и да улесни раждането.
Spoiler
Show
Докато пътува към болницата обаче, таксито й катастрофира, при което жената остава без глава. Докторът пристига на мястото на инцидента и открива, че, благодарение на въпросния метод на дишане пациентаката му все още е жива (понеже дробовете й продължават да функционират) и успява да изроди детето. Тогава устните на отрязаната глава му прошепват "благодаря ти", като същевременно думите излизат от отрязаното гърло на трупа, макар и изопачени. Според мен идеята на Стивън Кинг е била да покаже, че волята (респективно духа) на човек може да бъде по-силна от плътта (тленността/смъртта).
Колкото до клуба, в който лекарят разказва тази необикновена история - това е място, на което определени хора се събират да четат книги, да играят на шах и да си приказват (разказват истории). Според мен Кинг първоначално е написал историята на лекаря под формата на разказ, а после е добавил описанието на клуба и неговите членове, за да удължи разказа и да го превърне в новела (понеже "Different Seasons" е трябвало да бъде сборник с новели, а не с разкази). :)
Изображение

Потребителски аватар
Abigel
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Abigel » ср авг 01, 2007 2:56 pm

Всичко е ясно вече :idea:

Потребителски аватар
desert_rose
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: вт яну 08, 2013 2:54 am

Re: Особени сезони: Зимна приказка

Мнение от desert_rose » вт ное 19, 2013 6:55 pm

Новелата е прекрасна! Едно от най-силните произведения за силата на човешката воля, което ми е попадало. И клубът си е много на мястото - създава една специфична загадъчна атмосфера, която много се удава на Кинг.
Изображение

Потребителски аватар
Nothingness
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон окт 30, 2006 9:12 pm
Контакти:

Мнение от Nothingness » ср ное 20, 2013 11:03 am

Мх, докато четох новелата, преди години, устата ми се наслюнчи в желание да съм в клуба с чаша уийски и пура :happy: . Адски сполучливо беше описан уюта там, може би благодарение на обикновения главен герой, който беше толкова приятно изненадан от мястото, колкото и аз!

Много искам Кинг да напиша новела или роман за самия клуб :devil:
When I was younger, so much younger than today
I never needed anybody's help in any way
But now these days are gone, I'm not so self assured
Now I find I've changed my mind and opened up the doors…

Потребителски аватар
desert_rose
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: вт яну 08, 2013 2:54 am

Мнение от desert_rose » ср ное 20, 2013 11:17 am

Nothingness написа:Мх, докато четох новелата, преди години, устата ми се наслюнчи в желание да съм в клуба с чаша уийски и пура :happy: . Адски сполучливо беше описан уюта там, може би благодарение на обикновения главен герой, който беше толкова приятно изненадан от мястото, колкото и аз!

Много искам Кинг да напиша новела или роман за самия клуб :devil:
И на мен много ми се искаше да съм там:) Майстор е Кралят, когато трябва да се създаде атмосфера :king:
Изображение

Отговори