Буик 8

Романи, разкази и новели - всичко, свързано с творчеството на Кинг

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
inkvisitor
Childe
Childe
Регистриран: вт авг 04, 2009 1:46 pm

Re: Буик 8

Мнение от inkvisitor » чет мар 18, 2010 4:27 pm

Моят Буик е без страници-пришълци. А имаш ли подозрения, че тези 16 страници, посветени на някоя си Елизабет, не са заместени с други 16 от Буика?
И тъй като темата бе засегната: според мен "Гняв" е по-слаба книга от "Буик 8", и двете са слаби, но "Гняв" с нищо не ме впечатли, имах чувството, че чета по-подробна криминална хроника за тийнейджър, изпозастрелял съучениците си, нещо, което се среща във всеки щатски ежедневник. Ама по скука, от Кинговите, "Пътна мрежа" за мен няма равна.
http://www.younggalleryphoto.com/photog ... rouse.html

Дойде на тротоара птичка,
не знаеше, че я видях.
Прехапа червея нещастен
и глътна го с един замах.
/Емили Дикинсън/

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » чет мар 18, 2010 4:52 pm

Нали не определяме колко е добра една книга само по нейната интересност? Защото се сещам за цял куп класически произведения, които са доволно скучни, но това не ги прави слаби книги. Същевременно има доста хора, на които "Здрач" ще им се стори по-интересна от "Гняв", но това не означава, че "Здрач" е по-добрата книга. Или греша? :smile:
Изображение

Потребителски аватар
Pavli
Breaker
Breaker
Регистриран: пон май 15, 2006 3:52 pm
Контакти:

Мнение от Pavli » чет мар 18, 2010 9:48 pm

deadface написа:А няма ли да кажеш номерата на страниците? Освен това ми е любопитно дали ти е харесала книгата (според мен е една от най-слабите на Кинг).
Ей, да, забравих да спомена номерата на страниците.
От 33-а до 47-а се е настанила момата Елизабет.
А мнение за Буика ще кажа, като го прочета, че сега
съм сравнително в началото още. :smile:
inkvisitor написа:Моят Буик е без страници-пришълци. А имаш ли подозрения, че тези 16 страници, посветени на някоя си Елизабет, не са заместени с други 16 от Буика?
Имаш предвид дали тези 16 страници от Буика, които липсват
при мен, не са отишли на гости в другата книга, от която има
страници тук? Напълно възможно. :tooth:

А ако ме питаш дали тези 16 страници не са по-напред в дефектния
екземпляр, който имам, не са, проверих. Сравних моята книга с една
"нормална", броят на страниците съвпада напълно. Просто на едно място
вместо 16 страници от Буика са се насталили 16 от друга книга.
След дискутиране на проблема с един приятел, стигнахме до извода,
че най-вероятно става дума за подмяна на печатни коли.
Изображение

Потребителски аватар
inkvisitor
Childe
Childe
Регистриран: вт авг 04, 2009 1:46 pm

Мнение от inkvisitor » нед мар 21, 2010 11:07 pm

Не, deadface, не грешиш. Лично аз за да квалифицирам някоя книга като "добра" или "силна", влагам комплекс от критерии, които предполагам, без значение техния брой, всеки читател сам определя, за да реши дали това, което държи в ръцете си, си струва, или е тотален боклук. Интересност, сюжет, са само две от нещата, които отразявам. За мен например, понякога дори и по-важни, са образите и начина, по който са изградени, техниката на писане, асоциативните усещания, които ме спохождат докато чета (но това е твърде субективен фактор), прозата, сравненията, съпровождащата фактология (понякога покрай описанията, човек научава доста интересни неща), и ред други индивидуални показатели, които всяка книга носи в себе си. Накрая, като затворя последната страница, обобщавам и окачествявам книгата. Това се случва с всички ни, но по различен начин, затова и мненията ни са толкова разминващи се.
http://www.younggalleryphoto.com/photog ... rouse.html

Дойде на тротоара птичка,
не знаеше, че я видях.
Прехапа червея нещастен
и глътна го с един замах.
/Емили Дикинсън/

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » нед мар 21, 2010 11:51 pm

Разбира се, всеки има право на мнение, да не говорим, че хората имат различни вкусове. И все пак - нека обясня защо за мен "Буик 8" е една от най-слабите книги на Кинг. Идеята на книгата несъмнено е оригинална, но е недоразвита, при това не е поднесена по най-добрия начин. Има послание към читателя, кара го да се замисли, но сюжетът... Ако беше разказ, а не 400 стр. дебел роман, "Буик 8" щеше да е многократно по-въздействащ. И героите. Това, че всички главни герои са полицаи, го преглътнах някак, но това, че са все добри полицаи... Я стига :devil: Разбирам, че Кинг се е чувствал признателен на полицаите, които са му помогнали да напише по-реалистично романа, обаче всичко си има граници. Мога да изтъкна и други недостатъци, но мисля, че и тези са достатъчни.
Изображение

Потребителски аватар
Pavli
Breaker
Breaker
Регистриран: пон май 15, 2006 3:52 pm
Контакти:

Мнение от Pavli » чет мар 25, 2010 1:12 pm

Прочетох Буик 8 преди няколко дни. Беше ми интересна по някакъв
начин, но и според мен основният й проблем на тази книга е в това:
deadface написа:... Ако беше разказ, а не 400 стр. дебел роман, "Буик 8" щеше да е многократно по-въздействащ.
Да - разказ. Трябваше да бъде Разказ. Споделям и това, че идеята, дори
идеите вътре са много добри, но не са доразвити добре.
Усещането беше все едно да чета ръкописа, преди да са направени
основните и по-важни редакции по него.
Изображение

Потребителски аватар
NoLabel
Dinh
Dinh
Регистриран: нед авг 21, 2005 10:05 pm
Контакти:

Мнение от NoLabel » пон мар 29, 2010 4:22 am

Аз също го прочетох и също смятам, че ако беше разказ, щеше да е Трепач! Идеята е жестока, аз съм голям фен на някакви такива глупости, като кола, която се е появила неизвестно от къде и на пръв поглед всичко й е наред, но почват да откриват все по-странни и странни неща за нея и т.н. Всъщност романът ми хареса много, но именно защото някак си успях да го възприема като разказ. Така че мнението ми е малко странно, не мога да кажа, че ми хареса адски много, не мога да кажа и че е лоша книга, но по някакъв необясним и за мен начин, и двете твърдения са верни за мен!
Изображение

Потребителски аватар
Crimson King
Commoner
Commoner
Регистриран: вт ное 23, 2010 3:04 pm

Мнение от Crimson King » ср яну 05, 2011 9:52 am

има нещо в Буик 8 което те кара да четеш и да четеш докато не стигнеш до края...
но края не е това което аз лично очаквах или може би се надявах
няма много действие,но пък някак си (типично за Кинг) те държи с нещо ...
най-слабата книга което съм чел на Кинг

Потребителски аватар
stanislav_vd
Dinh
Dinh
Регистриран: чет ное 03, 2011 10:29 pm
Контакти:

Мнение от stanislav_vd » нед май 18, 2014 4:27 pm

Твърдо поставям ''Буик 8'' на последно място в личната ми класация на Кинг. Напълно съм съгласен с доводите на deadface за нея. Наистина слабичка книга, която след не лошото начало много сбозва и ми беше доста скучна...
''Първо са усмивки, после са лъжи. Накрая пистолетен гръм ечи.''

Потребителски аватар
fier
Commoner
Commoner
Регистриран: пет авг 01, 2014 10:21 am

Мнение от fier » вт авг 05, 2014 10:31 pm

Здравейте. Намерих един интересен момент в книгата, който искам да споделя.
Spoiler
Show
Някъде в началото на книгата се спомена за полицай (Орвил Гарет), който в сцената когато Къртис разказваще, че колата издава странен звук отвътре ("звукът идваше от въздуха", така беше описано в книгата) тъкмо се връщаше от строителството на новия път, където бяха изпочупени няколко единици тежка строителна технтка.
Как мислите, това дали не е същата случка, когато Барт от "Пътна мрежа", една вечер направи теракт срещу строителната компания и им подпали машините с коктейл молотов? Даже ако не греша периода на случилото се е почти един и същ.
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » вт авг 05, 2014 11:15 pm

Spoiler
Show
Действието в двете книги се развива на различни места и в различни години, така че приликата е случайна.
Изображение

Потребителски аватар
fier
Commoner
Commoner
Регистриран: пет авг 01, 2014 10:21 am

Мнение от fier » вт авг 12, 2014 7:35 pm

Личното ми мнение е че книгата просто не е за всеки. Тя нито е слаба, нито е силна. Просто е друга. Удоволствие, което тя трябва да доставя, тя го достава. Просто не всички харесват това, което дава точно тази книга. Буика в книгата спокойно може да се замени с абсолютно всеки предмет. Хладилник, който стои във кухнята ви или куфар, който беше пълен с дрехите ви когато се местихте на отделна квартира или общежитие когато бяхте студент. Както и героите. Те също са заменими. На мястото на пътната полиция можеха да бъдат от екип пожарникари, до няколко момчета от клуб по шах във вашия град. Кинг просто имаше идея и реши, че така да се случат нещата е най-добрия вариант, предполагам. Трябваше ми малко време за да разбера дали ми хареса тази книга след като я прочетох. И го разбрах. Определено ми хареса. Сюжетът е пълен и един вид завършен. Даже смятам че няма излишни моменти. Да на някои неща не трябваше да се обръща такова внимание каквото обърна Кинг, но след прочитането разбрах, че не бих махнал от книгата нито един епизод. Има сцени, които се четат на един дъх. Действието се развива и не стои на едно място по собствен начин. Има персонажи, на които симпатизираш и не толкова. Отново има закони и правила на Буика, които се спазват. С три думи "свръхестесвеното сред нас".
Изображение

savalikima
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: съб юни 23, 2012 12:19 am

Мнение от savalikima » ср авг 20, 2014 12:20 am

http://knizhen-pazar.net/index.php?opti ... %D0%BA%208 на прилична цена от 18 лв. ако има някой желание може да си я вземе.
Русский Витязь

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » чет юни 25, 2015 9:13 pm

Според вас дали скоро ще бъде преиздадена? Вече доста често се вижда за по 16 лева в OLX... дали да си я купя се чудя. Но пък ако след година-две пуснат още един тираж, по-добре нова да си купя. Как мислите, дали ще има или не?

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » чет юни 25, 2015 10:37 pm

Аз мисля че ще бъде преиздадена.Има само едно издание,така че е време за ново.Смятана е за една от най-слабите книги на Кралят,но не бих се поколебал да я взема ако се появи пак.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » пет авг 07, 2015 12:23 pm

Изображение
"Буик 8" от Стивън Кинг (второ издание)
http://www.pleiadbooks.com/books/13-/8
Роман за човешкото любопитство към непознатото и необяснимото; за реакцията на един младеж на „нещото“, появило се няколко години, преди баща му да загине при нелеп инцидент. „Нещото“ е буик „Роудмастър“ и около него витае мистерия.

Западна Пенсилвания, 1979. Непознат мъж изоставя буика на бензиностанция и безследно изчезва. Пътните полицаи закарват на буксир „осиротялата“ кола в склад Б в местното управление, а когато започват да я разглеждат… зяпват от изненада.
Двигател има, само че нищо не му е наред.
Буикът е бутафорен, но… как тогава е стигнал до бензиностанцията?
През двайсетината години, последвали този ден, всеки, влязъл в склад Б., усеща надигането на страховита вълна, интуитивно долавя невидимото присъствие на нещо отвратително и ужасяващо.
Всъщност ужасите не остават само въображаеми. Накрая са съвсем реални.
От време на време в склада проблясват ослепителни мълнии, чува се зловещо бучене, температурата рязко спада, земята се разтриса… Всички си дават сметка, че буикът е много, много опасен, но упорито пазят в тайна съществуването му.
През есента на 2001 осемнайсетгодишният Нед, син на загиналия полицай Уилкокс, започва да идва в участъка, готов да се захване дори с най-неблагодарната работа. Скоро той става член на семейството на хората със сиви униформи. И те го посвещават в тайната… която скоро ще оживее в склад Б.

Очаквайте на 17 август. Цена 20 лв.
Изображение

alamo
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: нед май 24, 2015 6:54 pm

Мнение от alamo » пет авг 07, 2015 3:06 pm

Добре! Това не съм го чел, а току що намерих изданието на "Кристин" на "Ибис" само за 5лв много добре запазено. Значи ще чакаме скоро другата кола :) Буикът не съм чел така че ще трябва. Сега съм на 22 11 63 - все пак искам да знам за какво ще става дума като излезе сериала. По какво да плюя ;) и какво да възхвалявам :) В рамките на шегата това, книгата е интересна, макар да съм още на 1/4 от нея засега :)

Потребителски аватар
BOTQTA
Dinh
Dinh
Регистриран: съб юни 01, 2013 4:12 pm

Мнение от BOTQTA » пет авг 07, 2015 3:43 pm

Ей, преди месец си купих старото издание и сега.... преиздават я! Нямам късмет, ей! :)

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » пет авг 07, 2015 5:50 pm

И аз се замислях за първото издание,добре че не съм го взел.Иначе много добра новина,определено ще се купува.Този път корицата става,но цената е солена,все пак я преиздават и е само 400 страници!

Ich_Will_
Breaker
Breaker
Регистриран: вт сеп 17, 2013 12:46 pm

Мнение от Ich_Will_ » пет авг 07, 2015 6:24 pm

Супер новина. Това е една от най-редките книги на Кинг, дори в електронен формат на български не може да се намери. Не ме интересува, че се води една от най-слабите му книги. Щом успях да прочета "Колорадеца", значи и тази ще успея. Едва ли е по-зле от нея.
Изображение

Отговори