Книжни новини, отзиви и препоръки

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
FLAME
Follower of the Eld
Follower of the Eld
Регистриран: ср ное 07, 2007 8:54 pm

Re: Книжни новини, отзиви и препоръки

Мнение от FLAME » вт окт 20, 2020 11:47 am

"Кестеновия човек" на Сьорен Свайструп е страхотен криминален трилър - по скандинавски мрачен и брутален, който безусловно препоръчвам.
Пълната рецензия: https://flame16.blogspot.com/2020/10/blog-post_20.html

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » нед ное 01, 2020 12:46 pm

Изображение
"Дракус" пролет-лято 2020
http://gaiana-books.com/%d0%b4%d1%80%d0 ... 0%be-2020/

Изображение
"Дракус" есен-зима 2020
http://gaiana-books.com/%d0%b4%d1%80%d0 ... 0%b0-2020/

Изображение
"Гроб съм" от Явор Цанев
http://gaiana-books.com/%D0%B8%D0%B7%D0 ... %b5%d0%b2/
Разпилени фрагменти от човешкия род.
Съществуваме в невидимите си светове.
Телата живеят ограничен живот,
душите са спасителните им брегове.
Кой може да изправи онова,
което Той е направил криво?

Животът е не по-малка тайна от смъртта.
А понякога и не по-малко мъртвило.

Ако сборниците с разкази могат да имат продължения, то "Гроб съм" е продължението на сборника "Вино за мъртвите".

… защото някои живи не са съвсем живи
и някои мъртви не са съвсем мъртви…
Ако сте чели предходните сборници на Явор, знаете какво да очаквате - убийствено добри разкази на всевъзможни теми.

Изображение
"Малори" от Джош Малерман
https://ciela.com/malori.html?fbclid=Iw ... X8vhSIVWgk
„Опитва се да затвори очи за четвърти, пети, шести път. Иска да каже колко несправедливо е всичко, което се случва, иска да го каже на някого на нейната възраст. Някой, отгледан преди съществата да дойдат. Как не е редно да се налага една майка и нейните деца да бягат от мястото, което наричат „свой дом“, така внезапно, за да влязат в свят с много по-ужасни заплахи от тези, които оставят зад себе си“.

Изминали са повече от десет години, откакто Малори и двете й деца се отправиха на опасното и зловещо пътуване с лодка по реката в търсене на спасение – спасение в един свят, който е привидно тих и спокоен, но който нямаш право да виждаш с очите си. Можеш да се ориентираш по слух, мирис и докосване, можеш да общуваш с други хора, дори да ce научиш да живееш в постоянна тъмнина, но ако погледнеш, рискуваш да изгубиш разсъдъка си… рискуваш да изгубиш всичко. В приюта за слепи обаче Малори за пръв път се е почувствала наистина сигурна и спокойна – тук зрението е нещо, от което нямаш нужда. В приюта имаш нужда само от хората до себе си.
Само че убежището им няма дълго да ги пази от фантомите, които дебнат отвън – скоро хаосът ще завладее приюта и Малори ще трябва отново да бяга заедно с двете си деца. Тримата ще намерят подслон другаде, но този път ще се наложи да направят опасен избор: дали да продължат да се крият и да оцеляват в мрак и изолация… или да се опитат да научат повече за мистерията, погубила човешката цивилизация?

„Малори“ е неочаквано, напрегнато и изненадващо със сюжета си продължение на сензационния бестселър „Кутия за птици“. Авторът Джош Малерман си поставя важна и достойна цел: да не повтаря модела на първия роман, а да разшири митологията, която сам е създал. С помощта на своята главна героиня, Малори Уолш, той изгражда убедителен и впечатляващ символ на оцеляването, на куража и на майчините инстинкти, а историята се разгръща със свирепа динамика и с увличащо напрежение.
Ако някой я прочете, да каже как е спрямо "Кутия за птици".
Изображение

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет ное 19, 2020 1:42 am

Изображение
"Мазето" от Благой Д. Иванов
https://www.ozone.bg/product/mazeto/
Понякога омразата не е достатъчна, за да разрушиш всичко. Нужна е и малко любов.
Той е повреден човек, който най-сетне е започнал да обича.
Срещнал е Валентина и тя е променила живота му завинаги.
Щастието им обаче е застрашено, когато между двамата застава Звяра – тъмна половина от миналото, която прекалено дълго е била в летаргия... и сега е жадна за кръв.
Той ще се опита да предпази своята годеница от чудовището и ще насочи яростта му другаде. Ще срещне различни жени, които ще се превърнат в косвени жертви на разяденото му и дефектно сърце. Ще прикрива страшната си тайна в мазето на своя дом. Ще сее смърт в Градината.
Докато един ден не осъзнае, че е изгубил контрол.
Една книга, в създаването на която имам скромен принос. Малко неща са ми доставяли искрено удоволствие, когато ги редактирам - това е едно от тях.
Изображение

FLAME
Follower of the Eld
Follower of the Eld

Мнение от FLAME » нед яну 31, 2021 8:50 pm

Изображение
„ - Ако направиш дори и само едно движение, ще замълчиш завинаги, а аз ще изчезна в мрака.“

Един сериен изнасилвач и убиец, който вилнее безнаказано през 70те и 80те в Калифорния. Една жена, която близо трийсет години по-късно приема разкриването му за мисията на своя живот. Една обсебеност, чиито семена са засети в ученическите години за да избуят с пълна сила около случая с Убиеца от Златния щат.
Пълната рецензия: https://flame16.blogspot.com/2021/01/blog-post_31.html

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist

Мнение от deadface » чет фев 04, 2021 11:09 pm

Аз гледах документалния сериал за въпросния убиец - I'll be Gone in the Dark, - в който участва и авторката на книгата. Добър е, но отделят прекалено много внимание на живота и мислите на Макнамара (горе-долу толкова, колкото и на убийствата и разследването) и това беше дразнещо. Предполагам, че и в книгата е така - много странична/излишна информация. Иначе DeAngelo определено е интересен, един от най-дръзките и умни серийни убийци. Впечатли ме и колко много успешни обири е извършил покрай изнасилванията и убийствата - доказаните май са 120, но се предполага, че са над 500, или поне такива спомени имам от сериала. Направо не е за вярване, че е останал незаловен повече от 4 десетилетия :)
Изображение

FLAME
Follower of the Eld
Follower of the Eld

Мнение от FLAME » вт фев 09, 2021 9:52 pm

В книгата също се обръща внимание на живота на авторката и това, което я е накарало да се занимава с неразкрити престъпления - убийството, станало в нейния квартал, когато е била още дете.
Този наистина е бил впечатляващ. Абсолютно хладнокръвен, очевидно доста добре си е разработвал плановете и е познавал набелязаните райони. Това да са те виждали толкова хора и да не те хванат десетилетия е невероятно постижение. Явно се е чувствал недосегаем и с право.
Четох и допълнително за DeAngelo - твърди, че някаква личност с името Джери е говорила в главата му и го е карала да върши престъпления. Когато успял да се освободи от това присъствие през 1986 заживял щастливо. Пълен психопат.
Всъщност ето и статията за него в Уикипедия, определено е интересна:
https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_James_DeAngelo

Потребителски аватар
Stargazer
Dinh
Dinh
Регистриран: пет юли 03, 2009 5:09 pm

Мнение от Stargazer » нед мар 07, 2021 3:53 pm

deadface написа:
чет ное 19, 2020 1:42 am
Изображение
"Мазето" от Благой Д. Иванов
https://www.ozone.bg/product/mazeto/
Понякога омразата не е достатъчна, за да разрушиш всичко. Нужна е и малко любов.
Той е повреден човек, който най-сетне е започнал да обича.
Срещнал е Валентина и тя е променила живота му завинаги.
Щастието им обаче е застрашено, когато между двамата застава Звяра – тъмна половина от миналото, която прекалено дълго е била в летаргия... и сега е жадна за кръв.
Той ще се опита да предпази своята годеница от чудовището и ще насочи яростта му другаде. Ще срещне различни жени, които ще се превърнат в косвени жертви на разяденото му и дефектно сърце. Ще прикрива страшната си тайна в мазето на своя дом. Ще сее смърт в Градината.
Докато един ден не осъзнае, че е изгубил контрол.
Една книга, в създаването на която имам скромен принос. Малко неща са ми доставяли искрено удоволствие, когато ги редактирам - това е едно от тях.
Снощи я приключих. Превърна се в една от любимите ми книги. Наистина впечатляващ роман, истинско перверзно удоволствие. :)
I've tried to fill this silence up
But now it's back again

It's deafening...

FLAME
Follower of the Eld
Follower of the Eld

Мнение от FLAME » пет юни 11, 2021 11:40 am

Наскоро прочетох Слейд Хаус на Дейвид Мичъл. За много хора романът може би ще бъде твърде абстрактен, но на мен лично ми хареса. Приятен стил на писане и доста психеделична обстановка с изненадващи развръзки. Добър хорър.
Рецензията ми можете да прочетете тук: https://flame16.blogspot.com/2021/06/blog-post_10.html

FLAME
Follower of the Eld
Follower of the Eld

Мнение от FLAME » пон юни 21, 2021 8:13 pm

Като съм тръгнал с истории за къщи, минах и през "Мексиканска готика" - избрана за хорър на 2020 година от потребителите на Goodreads. Чудесна готическа атмосфера, но към сюжета имам забележки. Ако трябва да избера една от двете къщи, за които четох напоследък, ще предпочета Слейд Хаус.
Пълната ми рецензия можете да прочетете тук: https://flame16.blogspot.com/2021/06/blog-post_21.html

Goldberg
Commoner
Commoner
Регистриран: ср авг 29, 2018 11:38 pm

Мнение от Goldberg » вт сеп 07, 2021 7:32 pm

Здравейте. Тъкмо приключих поредицата - Кървави книги на Клайв Баркър. Също съм чел и Аленото евангелие, но искам да продължа в същия стил. Имате ли нещо наум да ми препоръчате... в стила на Баркър или подобен?

FLAME
Follower of the Eld
Follower of the Eld

Мнение от FLAME » ср сеп 15, 2021 3:31 pm

Мисля, че Ричард Леймън пише от този тип хорър.

Goldberg
Commoner
Commoner

Мнение от Goldberg » ср сеп 15, 2021 7:37 pm

FLAME написа:
ср сеп 15, 2021 3:31 pm
Благодаря за отговорът. А нещо конкретно да ми препоръчате? :)

Потребителски аватар
Key
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед ное 24, 2013 6:25 pm

Мнение от Key » ср сеп 15, 2021 8:26 pm

Goldberg написа:
ср сеп 15, 2021 7:37 pm
FLAME написа:
"Съседката" Джак Кетчъм.Няма нищо свръх естествено в книгата......но си е брутална!
Ричард Леймън ,"Малкасапойнт",Къщата на звяра(ако не се лъжа)....има и още една,нещо като трилогия е.Чел съм ги много отдавна,две от трите.

Goldberg
Commoner
Commoner

Мнение от Goldberg » ср сеп 15, 2021 10:53 pm

Key написа:
ср сеп 15, 2021 8:26 pm
Goldberg написа:
ср сеп 15, 2021 7:37 pm
FLAME написа:
"Съседката" Джак Кетчъм.Няма нищо свръх естествено в книгата......но си е брутална!
Ричард Леймън ,"Малкасапойнт",Къщата на звяра(ако не се лъжа)....има и още една,нещо като трилогия е.Чел съм ги много отдавна,две от трите.
Благодаря за предложенията. Ще ги потърся. :)

Отговори