Дан Симънс

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker
Регистриран: вт мар 17, 2009 1:01 pm

Re: Дан Симънс

Мнение от READER » пет юли 07, 2017 5:15 pm

Привърших "Ужас". Изключително добра книга. И отново без нищо излишно, без скучни моменти, без излишна информация - съвсем в стила на Дан Симънс.

Оценка : 10/10

Колкото до самата книга и превода :

Корица : Отврат
Хартия : Отврат
Редакция : Пълна отврат

Купувам доста книги от доста издателства и както казах и преди, не съм придирчив. Но когато корицата се разпада, а редакцията е под всякаква критика. Едно и също име във всяка глава е написано по различен начин. Добре, че поне в заглавията на отделните глави няма печатни грешки. И всичкото това удоволствие за 30 лв.
"Способен съм на всичко, стига то
да е човешко. Който ме надмине,
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

bglushkov
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: ср юни 11, 2014 2:54 pm

Мнение от bglushkov » пон юли 10, 2017 10:11 am

Аз имам изданието с твърди корици и съм съгласен, че харитята и състоянието на текстовото съдържание е на обидно нисо ниво. Казах го на издателството и те ми предложиха да ми върнат парите. Не ми беше това целта и не съм си взимал парите, но все пак.... :a010: :a010: :a010: защо се излагат не знам.

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker

Мнение от READER » ср юли 12, 2017 2:17 pm

Много често се споменава "Книга на Левиатан" в "Ужас", включително на няколко пъти Крозиър чете молитви от нея. Въпросът ми е, въпросните молитви - пасажи от библията ли са или от книгата на Джон Хобс - Левиатан, която за първи път излиза на българския пазар и смятам да закупя. Благодаря предварително.
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker

Мнение от READER » пет яну 19, 2018 10:03 pm

През март месец ще излезе първата серия на "Ужас". Ето и трейлъра:

https://www.youtube.com/watch?v=l328p5sSEmc
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker

Мнение от READER » пет яну 26, 2018 6:11 pm

Днес привърших „Петата Купа”, напънах се малко повече и „изгълтах” 160 страници за един ден, но в последните 150 страници действието се развива много динамично. А какво да кажа за цялото произведение? Много добре разбираш, че и аз се причислявам към онези, които този роман на Симънс няма да им е от любимите, с което не казвам, че е лош, но…
За суровата информация си има енциклопедии. При все, че това е художествена литература, определено имаше много излишна информация, но като забравя за нея, със сигурност историята беше интересна, през цялото време поддържаше едно приятно напрежение. Имаше много философски, метафизични парапсихологически разсъждения, които ми допаднаха. От останалите книги на Симънс знам, че определено е духовна личност и във всичките си книги има разсъждения в тази насока. Тъй като се интересувам от наука, но и от онова, което не може да бъде обяснено по научен начин, за мен винаги е интересно да прочета чуждите гледни точки по въпроса.
Иначе самият сюжет по-скоро беше разследване, което търсеше отговорите на въпросите, които вечно са интересували човечеството. В самият край дори основните герои, които уж не бяха измислица, а действително съществуващи лица започнаха да си задават въпроса дали и те не са дело на някой опръскан с мастило драскач. В тази насока читателя може да почувства огромния умствен потенциал на Дан Симънс, защото до сега не съм чел такова произведение, в което авторът така умело да си играе със собствените си герои и да ги кара да се съмняват в своята реалност и своето съществуване сякаш са действителни личности, но същевременно плод на нечие въображение, но все пак мислейки си, че притежават свобода и собствена воля. Самата концепция за подобно начинание може да докара един читател до сериозни размишления не само върху самото човешко битие, но отвъд всичко, което стандартният ум може да разбере и да попие.
Както споменах и по-рано имаше много информация, която човек може да получи от специализирани четива и тази информация е по-скоро въпрос на избор за всеки човек. Някои хора се интересуват от едно, други от друго и това, че авотрът даваше подробна информация за абсолютно всичко и то в дълбочина, признавам си, на моменти ми идваше съвсем малко в повече. Въпреки, че обичам да се интересувам от всичко, защото по природа съм си любопитен.
Колкото до основните мотиви на главния герой, а именно Шерлок Холмс, да разбере дали е реално съществуваща персона, да разкрие едно убийство и да предотврати друго, някак си цялата сюжетна линия беше разпокъсана, ако мога така да се изразя. Нямаше основно действие за проследяване. Още повече, че в края така и не останах сигурен, дали разбрах каква беше причината за убийството/самоубийството на Клоувър Адамс. Останах с представата, че всичките съмнения на Шерлок Холмс и всяко едно от заподозрените лица, си останаха заподозрени и версията за самоубийство също остана като опция.
В края Шерлок Холмс казва, че е разбрал истината за себе си, дали е истинска или измислена персона, но не съм сигурен дали самият читател разбра отговорът на този въпрос. Това произведение, лично по моя преценка, остави повече въпроси отколкото отговори. Що се касае до заговора за убийството на Кливланд, този епизод сякаш беше вмъкнат в един момент от нищото. Основните терзания на Шерлок Холмс бяха да разбере истината за себе си, и да разбере кой е отговорен за убийството на Клоувър Адамс. Лично за себе си – не получих отговор на тези въпроси, само смътно загатване за това кой може да е убиецът и дали Шерлок Холмс е измислен герой.
Определено ми допадна образа на Шерлок Холмс като заклет наркоман, които през цялото време се друсаше до откат. Харесаха ми размишленията върху някои от произведенията на Конан Дойл. И също така разсъжденията върху „Истинското „АЗ” и „Аз-образът”. Световният заговор и замисъла с професор Мориарти. Много отдавна съм чел произведенията за г-н Дойл и за някои от тях си спомнях, когато биваха споменавани в книгата, но по-интересни бяха размишленията на героите върху произведенията на Конан Дойл.
Като завършек на моето лично разсъждение върху тази творба на Дан Симънс, ще кажа, че отново бях очарован от огромният му потенциал и прекрасният му стил на писане. Този роман, макар и не един от най-добрите, беше на доста високо ниво, каквото може да покаже само писател като Дан Симънс. За пореден път показва, че може да пише на всякакви теми, защото просто притежава това умение. За всички, които посягат към тази книга, мога само да препоръчам да се заредят с малко повече търпение, но в край на сметка смятам, че всички почитатели на Дан Симънс, ще останат доволни от поредният му шедьовър.

Оценка : 6.5/10
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
READER
Breaker
Breaker

Мнение от READER » вт юни 26, 2018 9:11 pm

Никой нищо не споменава за "Лятото на Страха", та реших да попитам някой прочете ли я вече или всички сме на режим "изчакване"? :) :) :)
не е човек."

Уилям Шекспир - "Макбет"

Потребителски аватар
nicksson
Childe
Childe
Регистриран: пон дек 30, 2013 10:17 am

Мнение от nicksson » ср юни 27, 2018 9:03 am

Има отделна тема за книгата - там има мнения:

Изображение
"Лятото на страха" от Дан Симънс
:arrow: viewtopic.php?f=8&t=3573

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » ср юни 27, 2018 12:39 pm

Аз съм съвсем накрая имам петдесетина страници още и ще пиша там.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Мнение от Ico » чет авг 09, 2018 6:15 pm

Песента на Кали – доста по-слаба от всичко негово което съм чел до сега. Щеше да излезе един чудесен дълъг разказ, но в този формат последните 100 страници са направо излишни.
"Here, sir, there are always more tales."

Отговори