Дата и час: Чет Май 24, 2018 11:09 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Дан Симънс
МнениеПубликувано на: Чет Окт 16, 2008 11:14 am 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

Снощи довърших поредицата за Хипериона на Дан Симънс. Във възторг съм. Страхотна фантастика. Дори маи ми хареса повече от Фондацията на Азимов. Много добър стил на автора, и много добри идеи, някои от които не особено оригинални, но пък за сметка на това представени по страхотен начин. Историята е запленяваща и въздействаща, кара човек да се замисли за страшно много неща, а измисленият свят които обхваща е огромен. На всичкото отгоре има много екшън, звездни битки, киборги патуващи през времето, добри извънземни и лоши машини под формата на изкуствени интелекти откъснали се от създателите си (хората) и отпиващи се да ги унищожат или не точно това. Абе има си всичко. В книгата се случват разни неща, буквално, до последната страница. Страхотно. :). Препоръчвам я на всеки любител на научната фантастика който я е пропуснал.

П.С. А и все пак много неща остават неясни накрая и историята има накъде да се развива. Някои знаели дали след Триумфър на Ендимион има някакво продължение защото аз неуспях да открия такова.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Дан Симънс
МнениеПубликувано на: Пет Окт 17, 2008 4:37 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Отделих мнението ти като нова тема, защото Симънс го заслужава.
Четирилогията "Хиперион" е изключителна SF поредица, именно тя ме запали по творчеството на Дан Симънс. Продължение няма и вероятно няма и да има, но има 3 разказа, които са свързани с поредицата: Remembering Siri (1983), The Death of the Centaur (1990) и Orphans of the Helix (1999). Доколкото ми е известно, нито един от тях не е издаван у нас, но ги имам на английски като текстови файлове - ако искаш, дай имейл и ще ти ги пратя.

И понеже съм голям фен на Дан Симънс, а вярвам, че във форума ще се намерят и други негови фенове, ще използвам тази тема, за да копи-пейстна разни неща, които съм пускал за автора в "Ужасът върху лист хартия":

Изображение

"Изпитвам страхопочитание към Дан Симънс." - Стивън Кинг
"Дан Симънс е брилянтен." - Дийн Кунц

Дан Симънс, носител на 18 престижни литературни награди, сред които "Хюго", "Небюла", "Локус" и "Брам Стокър", започва блестящата си литературна кариера през 1985г. като писател на ужаси с романа "Песента на Кали" (отличен с World Fantasy Award). След шеметния успех на "Песента на Кали", Симънс, който тогава е на 37г., става професионален писател и написва още 24 книги, повечето от които са научна фантастика и трилъри. Въпреки това на най-голяма популярност в САЩ и Европа се радват неговите романи (и сборници с новели) на ужаса: "Carrion Comfort" (1989), Prayers to Broken Stones (1990) /сборник/, "Summer of Night" (1991), "Children of the Night" (1992) Lovedeath (1993) /сборник/, "Fires of Eden" (1995), "A Winter Haunting" (2002). До момента книгите му са преведени на 27 езика.

Симънс е един от малкото писатели, които пишат с еднаква лекота в разнообразни жанрове - хорър, трилър, фентъзи, научна фантастика, криминални романи. В България той е известен главно с фантастичната си четирилогия "Хиперион" и двутомния фантастичен епос "Илион"/"Олимп", но в САЩ и Западна Европа е прочут най-вече с романите си на ужаса, които го поставят редом до писатели от класата на Стивън Кинг. Симънс пише предимно хорър и е печелил цели четири пъти престижната награда "Брам Стокър", която се присъжда всяка година от Американската асоциация на авторите на ужаси.

Въпреки огромната популярност на Дан Симънс по света, досега в България са издадени едва 1/3 от книгите му: "Кухия човек" (The Hollow Man), "Хиперион"(Hyperion), "Падането на Хиперион"(The Fall of Hyperion), "Ендимион"(Endymion), "Триумфът на Ендимион"(The Rise of Endymion), "Куфарът"(Hardcase), "Лешояди"(Carrion Comfort), "Илион"(Ilium), "Олимп"(Olympos), "Песента на Кали"(Song of Kali).

Фантастичните му епоси няма да коментирам, въпреки че и в двата има хорър елементи, а ще се спра по-обстойно на по-неизвестните му засега у нас книги, а именно "Кухия човек", "Куфарът", "Лешояди" и "Песента на Кали".

Изображение
"Куфарът" е криминален екшън/трилър и е една от най-динамичните книги, които някога съм чел - действие има буквално на всяка страница.

Изображение
"Лешояди" е екшън/трилър с хорър елементи, в който се разказва за няколко души (нещо като психо вампири), чиито невероятни умствени способности им позволяват да подчиняват на волята си всички останали хора, превръщайки ги в зомбита/марионетки, готови да задоволят най-тъмните им желания и страсти.

Изображение
"Кухия човек" е фантастичен психотрилър (отново с елементи на криминален екшън, но този път и малка доза ужас) за един математик (или май беше физик?), който притежава способността да чува мислите на хората, но скоро разбира, че това не е дарба, а проклятие...

Изображение
Колкото до "Песента на Кали", тук можете да прочетете едно ревю, което ще ви даде доста добра представа за романа.

Вместо финал ще цитирам думите на Стивън Кинг: "Симънс пише романи, които са различни от всичко друго под слънцето!"

Изображение

Имам доста неиздавани у нас неща на Симънс под формата на текстови файлове. Ако някой проявява интерес, да пише в темата или на ЛС.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 17, 2008 12:28 pm 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

Страхотно. Аз съм чел само сагата за Хиперион, и изобщо нямах представа, че научната фантастика не е неговото основно поприще. Във електронен вариант имам Лешояди и Илион. Вече се захванах с Талисманът на Кинг, но след това ще са Лешоядите на Симънс. Ако хорар книгите му са написани във същият увлекателен стил като Хиперион ще са нещо страхотно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 18, 2008 3:29 pm 
Devar-Toi
Devar-Toi
Аватар

тааткооо:)
Лешоядите са безумни, жалко, че някой ми я завлече.
Поздравления за добрия избор на литература;)
@deadface: както винагина висота:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Яну 30, 2009 9:16 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

За четене онлайн:

Изображение
"Кухият човек" от Дан Симънс

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 02, 2009 11:11 am 
Devar-Toi
Devar-Toi
Аватар

благодаря ти!!
моля те, мейлни ми онея разкази на eneq (at) i-space . org.:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 02, 2009 11:45 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Предполагам, че и други хора ще проявят желание да прочетат трите разказа, свързани с поредицата "Хиперион": Remembering Siri (1983), The Death of the Centaur (1990) и Orphans of the Helix (1999), затова ги качвам тук, откъдето всеки може да си ги свали :smile:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 12:32 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

За четене онлайн:

Изображение
"Песента на Кали" от Дан Симънс

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 13, 2009 6:50 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

"Кухият човек" от Дан Симънс pdf

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Ное 07, 2009 1:24 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Изображение
"Лешояди" от Дан Симънс (pdf)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Ное 09, 2009 2:45 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Единственото, което съм обръщал на Дан Симънс е "Олимп" и "Илион", първата ми фантастика, която съм прочел, но въпреки всичко фантастиката някак си неможе да ме грабне!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Дек 07, 2009 6:26 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Изображение
"Песента на Кали" от Дан Симънс (pdf)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юли 01, 2010 8:23 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Изображение
http://www.bard.bg/forthcoming/?BookID=1307

Бард преиздават "Хиперион". Като съдя по броя на страниците и описанието, новото издание може би включва не само "Хиперион", но и "Падането на Хиперион".

Цитат:
Най-предизвикателната фантастична сага на XX век!

Хиперион
На планетата Хиперион, извън обсега на човешките закони в Хегемонията, дебне съществото, наречено Шрайка. Някои го боготворят, други се страхуват от него. А трети са се зарекли да го унищожат. Шрайка причаква всички в долината с Гробниците на времето, където огромни мрачни структури се движат назад в миналото. В навечерието на Армагедон, когато цялата галактика е във война, седмина поклонници се отправят на последно пътуване до Хиперион, за да търсят отговорите на неразрешените загадки в живота си. Всеки таи по една отчаяна надежда... и една ужасна тайна. А може би в ръцете на някого от тях лежи съдбата на човечеството!

Падането на Хиперион
Докато Хегемонията се бие отчаяно в космоса срещу прокудените, които заплашват галактическото единство, седмината поклонници на планетата Хиперион водят собствена война в Гробниците на времето - загадъчния артефакт, който прикрива едно ужасяващо създание, чието освобождаване означава смърт за човечеството.

Цикълът „Хиперион” се състои от четири романа – „Хиперион”, „Падането на Хиперион”, „Ендимион” и „Триумфът на Ендимион”, награждавани с „Хюго”, „Локус” и Наградата на Британската асоциация за научна фантастика. Четирите творби съвсем заслужено се нареждат сред шедьоврите на световната фантастика с несравнимото си въздействие и въображение.

„Чиста поезия! Хиперфантастиката, без която никой не може да мине!”
Ню Йорк Таймс Бук Ривю

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Авг 13, 2010 1:53 pm 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

"Бард" преиздават "Ендимион", излиза на 30.08.2010 т.г.
Цена 24,95
Изображение
Цитат:
Величествено завръщане към света на Хиперион!

Цикълът „Хиперион” се състои от четири романа – „Хиперион”, „Падането на Хиперион”, „Ендимион” и „Триумфът на Ендимион”, награждавани с „Хюго”, „Локус” и Наградата на Британската асоциация за научна фантастика. Четирите творби съвсем заслужено се нареждат сред шедьоврите на световната фантастика с несравнимото си въздействие и въображение.
„Една от най-великите научнофантастични саги на нашето време!”
Локус

В „Ендимион” Дан Симънс решава много от неразгаданите въпроси за Хиперион и предлага предизвикателни нови мистерии, които все още очакват своя отговор. Каква е природата на ИИ Техноцентър и неговият последен план за човечеството? Кой или какво е „отвлякло” Старата Земя преди хиляда години? Какъв е произходът и истинската мисия на Шрайка? И, най-непреодолимата от всички, как посланието на Енея ще промени вселената завинаги – ако тя поиска да го съобщи... и ако човечеството е готово да го чуе.

Триумфът на Ендимион
Време е за разплата. Последният унищожителен поход заплашва да пороби човечеството завинаги, а новият месия вече се е появил. Енея и нейният защитник Рол Ендимион са призовани да предадат посланието на нарастващата армия от последователи. Отправят се на последна драматична мисия. Следва ги загадъчният Шрайк – чудовище, ангел, машина за убиване – който е на път да разкрие тайната на своя произход и цел. А на планетата Хиперион, където започна всичко, ще се разкрие последното апокалиптично послание за тайните на битието и съдбата на човечеството.

http://www.bard.bg/forthcoming/?BookID=1319

http://www.plovdivmetalforum.net/smf/index.php

“The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated” Gandhi

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Дек 21, 2010 12:59 pm 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

Аз вчера тъкмо приключих с „Лешоядите”. Страхотна книга, задължителна за всеки любител на хорър жанра. Както по-горе deadface е споменал, Лешояди" е екшън/трилър с доста (според мен) хорър елементи. В книгата се разказва за няколко души с невероятни умствени способности които им позволяват да подчиняват на волята си останалите. Книгата има няколко сюжетни линии които се преплитат и образуват цялата история. Една от тях разказва живота на еврейски психиатър, оцелял по време на Холокоста, преминал през някои от най-големите лагери на смъртта воден единствено от инстинкта за оцеляване. Това за мен беше една от най-интересните части на книгата, оказа се, че незнам почти нищо за едно от най-значимите събития на миналият век „Холокоста”. Главната история се върти около въпросният психиатър и една жена, чиито баща е „използван” и убит от един от умствените вампири. И двамата търсят отмъщение.

Също така в книгата има много интересни откъси в който става въпрос за естеството на насилието от психологична гледна точка, за доминирането на индивид от дадена група над другите както при хората така и при животните, нещо което на мен лично много ми допадна.

P.S. Някой може ли да препоръча някакви книги свързани с втората световна война и по-конкретно с концентрационните лагери, че да взема да се образовам малко :) . Мерси предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]