"Дракула - Немъртвият" от Дейкър Стокър и Йън Холт

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
shewolf
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср май 14, 2008 10:23 am

"Дракула - Немъртвият" от Дейкър Стокър и Йън Холт

Мнение от shewolf » вт яну 19, 2010 4:08 pm

Скоро предстои да излезе тази книжка - "Дракула - Немъртвият"

Изображение
„Дракула” на Брам Стокър е моделът, по който са написани всички съвременни романи на ужасите. Той вдъхновява нестихващото очарование на целия свят от вампирската тематика. Макар мнозина да са се пробвали да пресъздадат това класическо произведение, само филмът с Бела Лугоши от 1931 година получава одобрението на семейството на автора. Досега.

“Дракула – Немъртвият” е смразяващо продължение, създадено пo личните записки на Брам Стокър, в които той описва профилите на героите си. Книгата е написана с благословията и съдействието на семейство Стокър. Сюжетът е пренесен двайсет и пет години, след като Дракула е прободен в сърцето след битка в Трансилвания и се превръща в прах.
Всички герои, които преди четвърт век побеждават Дракула, са подложени на зловещо преследване. Дали Дракула не е оцелял и не търси отмъщение? Или пък друг злодей се е развихрил и целта му е да унищожи всички, които имат някаква връзка с прочутия трансилвански вампир?
Най-сетне книга за вампири без отчаяни тийнейджъри вътре :tooth:
Вeware what stalks You in the night
Вeware the Shewolf and her bite

http://www.plovdivmetalforum.net/smf/index.php

“The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated” Gandhi

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Re: "Дракула - Немъртвият" Стокър, Дейкър и Холт, Йън

Мнение от Vokial » вт яну 19, 2010 4:24 pm

Нямам търпение! :happy:

Потребителски аватар
Silentium
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет май 29, 2008 4:21 pm
Контакти:

Мнение от Silentium » ср яну 20, 2010 9:40 am

Дори не знаех за подобна книга... Ще се пазарува :)
Изображение

Вивиан
Childe
Childe
Регистриран: вт май 19, 2009 9:36 am

Мнение от Вивиан » ср яну 20, 2010 11:11 am

Благодаря че сподели! :smile:
"Дракула" ми е много любима книжка, и просто няма начин да пропусна тази.

Потребителски аватар
PostMortem
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: нед авг 23, 2009 10:30 pm

Мнение от PostMortem » ср яну 20, 2010 11:07 pm

Ох, няма пари... защо издават толкова примамливи книги :rolleyes:
Угасват в миг факли, свещи и лампади.
И ето над жалкия гърчещ се рой
със полъх на саван завесата пада
сред вопли, скимтене, вой...
И ангелски сонм отлетява далеко
и с плач възвестява небесний покой,
че тази пиеса се казва " Човекът ",
а червеят - нейни герой !

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Re: "Дракула - Немъртвият" от Дейкър Стокър и Йън Холт

Мнение от deadface » вт фев 08, 2011 7:23 am

Май е време да споделя впечатленията си от книгата.

Хареса ми, защото има доста действие, чете се лесно, има лесбийски секс сцени :rolleyes: и порядъчно количество гор:

"Изправи се някак на крака. Беше жив! Чувстваше лявата половина на главата си студена и влажна. Болеше го непоносимо. Вдигна ръка и напипа голямо парче от скалпа си, което се вееше на вятъра. По бузата му течеше гореща кръв. Докосваше черепа си.
Мароу се олюля напред. Беше в Темпъл Гардънс на север от Темза. Видя как колата се отдалечава, а червената мъгла я гони. Изпитваше невероятна болка, лявата му ръка висеше безжизнена. Спомни си съдбата на полицейския лекар и конете му и реши, че е късметлия - беше останал жив. Боше се, че Прайс, Котфорд и арестуваната няма да имат този шанс.
Но нямаше много време да се радва, червената мъгла тръгна право към него и той отново чу плясък на криле. Вече не си губеше времето в опити да определи откъде идва звукът. У него беше служебният му револвер. Извади го и тъкмо да се прицели, усети внезапен полъх на вятър в лицето си, след това някой силно дръпна ръката му. Опита се да вдигне оръжието, но ръката му не помръдваше. Сведе очи и на тревата пред себе си видя отрязана ръка, стиснала револвер. Беше объркан, вдигна дясната си ръка, но на нейно място бе останало само кърваво чуканче. Ужасната болка със закъснение стигна до мозъка му и той започна да крещи.
Над него отново запляскаха криле. Стори му се, че зърна острите нокти на огромна птица. След това нещо го бутна назад. Чу странен звук, сякаш някой изля кофа на земята. Стана му студено, губеше равновесие. Сведе поглед и видя, че е изкормен от гърдите до слабините и вътрешностите му се бяха изсипали навън. Призля му и силно му се догади. Но докато падаше назад, осъзна, че за да повърне, му трябва стомах, а той вече нямаше такъв."

Не ми хареса, защото:

а) Авторите са набъркали в историята Елизабет Батори, Джак Изкормвача, Титаник (!) и какво ли още не. Всевъзможни исторически личности и събития, които нямат никаква (или почти никаква) връзка с Дракула. В резултат на това се е получила манджа с грозде. Буквално.
б) Сюжетът е ужасно нагласен (вижте а)), на много места е като съшит с бели конци и като цяло звучи глупаво.
в) Неочакваните обрати са безкрайно предвидими.
г) Главните герои от "Дракула", които присъстват в този роман, в това число самият Дракула, нямат почти нищо общо с оригиналните персонажи на Брам Стокър. Нещо повече - действията им често пъти са нелепи, глупави и дори абсурдни.
д) "Дракула" на Брам Стокър е порядъчно зловещ, има наситена готическа атмосфера и епично звучене. "Дракула - Немъртвият" звучи бутафорно (Дракула и Батори в рицарски двубой с мечове? - не, благодаря) и като цяло прилича повече на комикс, отколкото на готически роман на ужаса.

Мога да изтъкна още куп недостатъци, но май няма смисъл. Положителните страни на книгата са прекалено малко на фона на отрицателните. С две думи - разочарован съм.
Изображение

Buhlio
Ka-mai
Ka-mai
Регистриран: чет апр 17, 2008 6:37 pm

Мнение от Buhlio » ср фев 09, 2011 12:23 pm

Аз също бях доста разочарован, когато я четох.Пресилена, с зор направена... комерс.

Потребителски аватар
Vokial
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: вт апр 24, 2007 9:18 pm

Мнение от Vokial » ср фев 09, 2011 6:03 pm

Никой ме може да е като стария Брам. За мен най-уникалното в него е прелестната готическа и същевременно "магическа" атмосфера, която умее да създава в творбите си. Не случайно има награда на неговото име.

Лошото е, че българските му преводи са меко казано недостойни.

Потребителски аватар
deadface
Insorcist
Insorcist
Регистриран: вт юни 13, 2006 10:03 pm

Мнение от deadface » ср фев 09, 2011 6:42 pm

За съжаление си прав. Преводите на "Дракула" (Гулев, 1991) /изданието на Труд не съм го чел/ и на "Леговището на белия червей" (Офир, 2000) са почти трагични, на "Украшението със седем звезди" (Делакорт, 2005) май беше горе-долу приличен, на сборника "Гостът на Дракула" (Персей, 2009) - средна работа. Мисля, че само преводите на разказите "Желязната девственица" и "Сън в дома на мъртвите" в антологията "Желязната девственица" (Факел, 1991), и на разказа "Къщата на съдията" (не в сборника "Гостът на Дракула", а в антологията "Майсторът на ковчези" (Труд, 2002)) бяха достатъчно добри, ама може и да се заблуждавам, трябва да ги погледна пак.
Впрочем, на мен "Къщата на съдията" е може би най-любимото ми произведение на Стокър, ако не се брои "Дракула". Ето го тук за четене онлайн (започва на 26 стр.). Мисля, че въпросният разказ показва най-красноречиво стила на Брам, който няма нищо общо с този на Дейкър Стокър и Йън Холт.
Изображение

Отговори