Орсън Скот Кард

Напишете мнението си за прочетеното

Модератор: Ka-tet of 19

Отговори
Потребителски аватар
WhiteNoise
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Регистриран: пон авг 22, 2005 11:25 pm

Орсън Скот Кард

Мнение от WhiteNoise » ср авг 22, 2012 4:08 pm

Орсън Скот Кард (на английски: Orson Scott Card) е американски писател на научна фантастика. Той е учил право в университета в щат Юта. Има магистърска степен по английска филология и е професионален театровед. В началото работи в Бразилия и Солт Лейк Сити, където създава театрални пиеси. С професионална писателска дейност започва да се занимава след фалита на театъра, поради недостиг на средства.
Първото му научно-фантастично произведение е разказа "Ender's Game", който излиза през 1977 г. С този разказ той поставя началото на поредица, която развива със следващите си романи. Автор е на фентъзи серията "Alvin Maker", която му печели известност и сред почитателите на този жанр.
Награден е с премията на Джон Кемпбъл за най-обещаващ дебют през 1977 г. Четири негови произведения са отличени с Награда Хюго, шест с награда "Locus Poll", две с награда "SF Chronicle", две с Награда Небюла. През 1987 г. печели Световната награда за фентъзи.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

не знам защо, но още преди време името ми направи някакво впечатление,
по-натам имах известни премеждия с книгата Следотърсачът,
а и сестра ми нахвали четирилогията за Ендър,
чиято първа книга са преиздали преди няколко дни,
и нещо ме чудя дали да не я прелистя..
по принцип много трудно чета такива неща, но пък и в анотацията на книгата
я доближават до 1984 и Прекрасният Нов Свят, та ми е интересно..
...

?
Изображение
I woke up this morning and i got myself a beer
The future's uncertain and the end is always near

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete
Регистриран: ср юли 12, 2006 8:52 pm

Re: Орсън Скот Кард

Мнение от Ico » чет май 30, 2013 11:45 pm

Еии, имало тема за Орсън Скот.

Аз наскоро четох Играта на Ендър. Чудесна “old Scholl” фантастика. Книгата се чете на един дъх. Много действие, добре изградени, интересни образи.
Книгата засяга някой много интересни въпроси свързани с това как ще реагира човечеството при евентуална среща с друга разумна раса.
Гледам и филм ще правят по книгата, дано да си струва. Определено ще прочета и другите три части от поредицата.
"Here, sir, there are always more tales."

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » вт сеп 03, 2013 10:21 am

Прочетох „Говорителя на мъртвите”, втората част от поредицата за Ендър. Хареса ми, но не колкото първата книга. Двете всъщност са много различни и е трудно да се сравняват, макара да са тясно свързани.

Историята стана много по-мащабна, авторът се е опитал се е да изгради един цялостен свят и до голяма степен е успял, макар да има и още доста дупки. Книгата спокойно можеше да е дава пъти по-дълга. Надявам се в следващите, всичко да добие пълнота.

Има изключително много оригинални идеи и интересни персонажи. Абсолютно задължителна за всеки фен на научната фантастика.

Потребителски аватар
shraik
Devar-Toi
Devar-Toi
Регистриран: съб ное 20, 2010 11:18 am

Мнение от shraik » чет сеп 05, 2013 11:00 am

Ксеноцид по ми хареса.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » пет яну 10, 2014 11:40 am

Прочетох „Ксеноцид”, много яка книжка. Определено ми хареса повече от “Говорителя на мъртвите”. Историята е добре доразвита и дупките от предната книга са позапълнени. Представен е един много интересен, философски, поглед върху произхода на вселената и същността и.

Дори ме изненада накрая с неочаквани събития. Историята обаче не се придвижи много напред. Надявам се последната книга от поредицата да не е претупана.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » ср фев 05, 2014 10:18 am

Прочетох и последната част от поредицата ”Рожби на съзнанието”. Чудесен завършек, историята придоби завършен вид и имаше приличен “Happy End” финал.

Трябва да се отбележи, че „Играта на Ендър” всъщност е доста самостоятелна книга. Макар, че той участва активно и в останалите от поредицата, спокойно могат да се четат отделно защото сюжетните линии са много различни.

До колкото разбирам другите три книги разказват същите събития, но от гледна точка на други герои. Ще видим по нататък.

Поредицата определено се нарежда сред любимците ми в жанра „Фондацията” и „Хиперион”.

Потребителски аватар
Ico
Dan-Tete
Dan-Tete

Мнение от Ico » нед яну 17, 2016 12:51 am

Завърших и останалите три книги от поредицата. Първата от трите „Сянката на Ендър” е страхотно допълнение към Играта. Историята се развива паралелно и разказва събитията от военното училище от гледна точка на друг от учениците, който се оказва много интересен персонаж.

Втората и третата книга не отговориха на очакванията ми. Някак си се надявах да разказват историята на брата на Ендър, Питър, а те бяха съсредоточени по-скоро около други персонажи и по едно време се превърнаха в малко блудкава любовна история. Трябва да се отбележи че книгите са доста политически, може би за това не ми допаднаха особено.

Сега ако трябва да решавам бих прочел Играта после сянката на Ендър, както и останалите три книги от първата поредица.

Отговори