Дата и час: Съб Май 26, 2018 4:23 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Дек 20, 2017 11:27 am 
Ka-mai
Ka-mai

А може би имаш право, че Баркър е твърде брутален за вкуса на масовия читател. Аз си падам по такива неща и предполагам, че ще ми хареса, но да не се заричам предварително. Дълго време се заглеждах в 4-те тома, но все не се осмелявах да купя някой от тях, обаче този път мисля да пробвам том 5 и ако ми хареса, да си взема и останалите четири.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Дек 20, 2017 1:23 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Да се надяваме значи, че ще ти хареса :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Дек 20, 2017 1:33 pm 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

Аз през последните години съм почнал много да ценя, когато някой обича това с което се занимава и влага много желание и усилия в работата си. Да, резултатът може би не винаги е най-добрият, но горното винаги личи и за мен лично е много ценно. В конкретният случай само усилията вложени от преводача в появата на тези 5 тома на български език заслужават истински адмирации и както самият той е казал малко по-горе, трябва да се радваме, че изобщо ги има. Аз лично подкрепям неговите усилия с две ръце, а моят начин е в своята библиотека да имам първите четири тома и скоро да добавя и петия.
Разбира се има и други, доста по прозаични причини, например въпреки че не съм голям фен на поредицата, съм голям фен на „Втъкан свят“ и много би ми се искало някой хубав ден да я видя на български език, в издание с хубави, твърди корици, чудесен нов превод и добре си давам сметка, че е необходим човек като deadface за да бъде възможно това.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Дек 20, 2017 10:41 pm 
Dan-Tete
Dan-Tete
Аватар

Ich_Will_ написа:
А може би имаш право, че Баркър е твърде брутален за вкуса на масовия читател. Аз си падам по такива неща и предполагам, че ще ми хареса, но да не се заричам предварително. Дълго време се заглеждах в 4-те тома, но все не се осмелявах да купя някой от тях, обаче този път мисля да пробвам том 5 и ако ми хареса, да си взема и останалите четири.

Започни от началото,и не защото така се прави,а защото първият и вторият том са жестоки (във всеки един смисъл!!!).Имам първите четири,евентуално другата седмица и петия,за шестия каквото стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Дек 21, 2017 2:02 pm 
Devar-Toi
Devar-Toi
Аватар

Преди малко във фб ми излезе ъпдейт от издателството, така че май ще е утре премиерата.:)

Към казаното в по-горната дискусия ще добавя, че от пиратско съдържание се възползват не само хора с ниски доходи. Прави се, защото е възможно, лесно и достъпно. Сигурна съм, че го правят и хора, потърпевши от проблема.
Няма да е все така.
Аз съм се спряла на схемата с панаирни и др. отстъпки, които станаха почти целогодишна практика на издателствата. Случва се е и с приятели да си "поделим" книга, има и секънд хенд. Който търси - намира!
Като цяло, цена между 20 и 30 лв. за книга не би трябвало да ни събаря, предвид че гледам по щандовете едни лъскави, дебели списания които гонят вече 10 лв. цена и са пълни с 1/3 глупости и 2/3 реклами - примерно на часовници от 5000 лв. :rolleyes:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Дек 21, 2017 2:37 pm 
Ka-mai
Ka-mai

Тази година съм го подкарала наопаки с книгите, така че не вярвам да е фатално в случая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Дек 22, 2017 4:12 pm 
Devar-Toi
Devar-Toi

Аз си бях купил само първия том преди години. Хареса ми, не беше уау, но просто нямам желание да се ангажирам с цели шест книги на автор, който средно ми е харесал. Сигурно някога ще ги прочета, но... не знам кога.
В този ред на мисли, издателството допуска сериозна грешка като пуска в рамките на 4-5 години една по една частите от Кървавите книги. Ако имаше 2 сборника с по 3 книги, щях да си взема веднага и двете, но цели 6? Разбира се, че ще си взема само първата и тогава ще преценя дали да взема останалите. В цял свят поредиците са с тенденция към по-малко продажби с всяка следваща част. Тази (не)периодика на издаване според мен е стратегическа и очевидна грешка.

Съдържанието на Кървави книги 1 беше страхотно - нямаше грешки, нямаше излагации. И въпреки това не съм изпитал нуждата да си купя останалите части.

Относно качеството на бг книгите - изобщо не съм съгласен, че чуждестранните книги също били на това положение. Всъщност намалих 3 пъти четенето на български издания точно заради разочарованието ми от качеството им. Да живее немския Амазон, както се казва, с който комепнсирам това.

Друго, което ми прави впечатление - доста бг издатели започват да се излагат с отпечатването на книги от собствени дигитални печатни машини, когато технически самите книги не са подходящи за такъв печат. Резутлатите са безумия като изумително дребен шрифт за да се събере текста в определени технически параметри за машината, некачествено залепване, бързо разпадане. И това стана все по-често срещан проблем. Проблемите на качеството на бг изданията са страшно много и изобщо не е за подценяване реакцията на читателя, когато се обръща към пиратските копия, чуждестранни издания или библиотеки. Препоръчвам издателите да се опитат да разберат на какво се дължи реакцията на читателя, защото досега нямам познат читател, който да е попитан какво не му харесва.

Разбира се, всеки си живее в своя балон. Навярно наистина някой е попадал само на качествени бг книги и смята, че не отстъпват по качество на книги от големите английски и американски издателства. Обаче аз имам противоположни впечатления от бг изданията, които аз съм купувал и съм сравнил после с англоезичните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Дек 22, 2017 11:15 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Приятно се изненадах, че в Бургас успях да я взема в деня на излизането. Малко ме разочарова обема като първа реакция.
И аз чета понякога пиратски книги, признавам, когато на момента реша , че трябва да чета точно това....но продължавам да купувам, защото кефа да си заровиш носа и да помиришеш нова книга все още кара сина ми да ме нарича наркоманка :D
Със сигурност Баркър не е познат както сред читателите, така и сред работещите в книжарниците персонал/поредни пресни впечатления от днес/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Дек 23, 2017 1:03 am 
Ka-mai
Ka-mai

Всеки том е горе-долу същите страници като обем, така че не бива да има изненада. Важното е съдържанието да си заслужава. Аз мисля да я поръчам към края на следващия месец.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Дек 23, 2017 7:15 am 
Insorcist
Insorcist
Аватар

bglushkov, във всички страни има издателства и печатници, които правят некачествени продукти.
Нали четеш/купуваш редовно книги на английски? Нима не си попадал на ревюта/коментари, в които читатели недоволстват я от шрифта, я от хартията, я от нещо друго?
Трябваха ми точно 2 минути, за да намеря такива в Амазон:
https://www.amazon.com/Introduction-The ... 131388054X
https://www.amazon.com/house-life-Dante ... B003U89898
https://www.amazon.in/Name-Wind-Kingkil ... 0756404746
Ако се поровя още 20, дали ще намеря поне 10 пъти по толкова, как мислиш?
Бяха ми нужни и горе-долу 5 минути, за да изровя показателни коментари от сайтове и форуми:
http://support.oreilly.com/oreilly/topi ... or_quality
http://forums.cubicle7.co.uk/viewtopic.php?f=4&t=2832
http://www.bookclubforum.co.uk/communit ... rdsworths/
https://selfpublishingadvice.org/publis ... minishing/
https://forums.createspace.com/en/commu ... age/185829
https://www.quora.com/Why-Amazon-is-sel ... lity-paper
http://www.qatarliving.com/forum/qatar- ... -notebooks
https://mixbook.pissedconsumer.com/poor ... 44738.html
http://www.collectspace.com/ubb/Forum9/HTML/002501.html
Btw, и аз имам бая книжки на английски - кои купувани, кои подарявани... Искаш ли да ти снимам издание на "То" от 2007 на Hodder (вярвам, че си чувал за това издателство - от големите е), за да видиш цвета и качеството на хартията, която е доволно долнопробна и толкова тънка, че задните страници прозират? А да ти снимам една книга на Рамзи Кембъл, за да видиш как хубаво се разпада?
Не си попадал на такива - ок; но не съди по онези, които си виждал, за цялата продукция на англоезичния пазар.

Колкото до "Кървави книги" - ако имаше 2 сборника с по 3 книги, цената им щеше да е значително по-висока и щяха да се продават още по-слабо. Trust me, знам какво говоря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 16, 2018 12:10 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

Една от първите книги на хартиен носител, която си купих от UK ѝ липсваха страници (при това не 1-2, а доста повече). Бяха ги пропуснали от печатницата, защото книгата не беше скъсана. Обаче не мрънках. Тия неща се случват навсякъде. Ако можеш - сменяш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 14, 2018 9:08 pm 
Breaker
Breaker
Аватар

Човек, който обича книгите просто купува и чете. Факт е, че по-голямата част от българите са си пълни идиоти. Не е нужно да правиш статистика, за да разбереш, че си заобиколен от безмозъчна паразитна биомаса. Колко са хората, които прочитат повече от 10 книги годишно? Истината е, че съвсем скоро ще видим първите хора, които ще стъпят на четири крака, а книгите ще бъдат нещо като атракция за онези, които са почти на път да преминат на четири крака. Не знам дали има хора, хора с интелект, които все още се заблуждават относно истината, а тя е такава! Мрачна! Общество от кретени. Добре дошли в "прекрасният нов свят".
Тъпи родители пращат безмозъчните си дечища да бъдат обучавани от неграмотни олигофрени, които гордо наричат себе си учители. И тогава си пускам "Another brick in the wall" на Pink Floyd и се успокоявам... :)

Уилям Шекспир - "Макбет"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 15, 2018 5:44 pm 
Guardian Of The Beams
Guardian Of The Beams
Аватар

READER написа:
Човек, който обича книгите просто купува и чете. Факт е, че по-голямата част от българите са си пълни идиоти. Не е нужно да правиш статистика, за да разбереш, че си заобиколен от безмозъчна паразитна биомаса. Колко са хората, които прочитат повече от 10 книги годишно? Истината е, че съвсем скоро ще видим първите хора, които ще стъпят на четири крака, а книгите ще бъдат нещо като атракция за онези, които са почти на път да преминат на четири крака. Не знам дали има хора, хора с интелект, които все още се заблуждават относно истината, а тя е такава! Мрачна! Общество от кретени. Добре дошли в "прекрасният нов свят".
Тъпи родители пращат безмозъчните си дечища да бъдат обучавани от неграмотни олигофрени, които гордо наричат себе си учители. И тогава си пускам "Another brick in the wall" на Pink Floyd и се успокоявам... :)

Абсолютна истина... най-малко, ако хората не четяха поради липса на пари, щяха да посещават библиотеки и библиотеките щяха да са пълни с нови книги. Отделно за пиратството - пагубно е за цялостното развитие на обществото, то лишава творците от пари. Някой ще каже "голяма работа", но истината е, че те просто трябва да имат с какво да се хранят и т.н. Просто е. Това ги кара да занемарят творческата си дейност и да се занимават сдруги професии и т.н., което пък ни лишава от възможността да разберем какво би станало, ако се бяха развили като творци. Това ощетява културното развитие на нацията и т.н. Накрая много хора живеят с разбирането, че ценната литература е учебната, не художествената. Че последната е загуба на време. Това не е вярно. Художествената литература е абсолютна необходимост, за да се развива едно общество. Някога изкукуството е унищожило робството, дало е началото на сексуалната революция, накарало е хората да преосмислят погледа си към църквата, дало е основа на желанието на жените да бъдат равни на мъжете, помогнало е на темтие табу от миналото да се превърнат в нещо естествено, дало е възможност на хората да променят възгледите си. Ако проследим цялата тази корелация, разбираме, че лиспата на нормално изкуство в нашата страна... всъщност обрича обществото ни а гибел много повече... отколкото доходите, законите, правителството. Маймунското стадо у нас никога няма да се превърне в част от човечеството без изкуство. Аз поне го мисля. А училището... училището е един от най-големите шитове у нас. Може би само университетите са по-голям шит изобщо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 15, 2018 7:12 pm 
Commoner
Commoner

READER написа:

Доста хиперболизирано негативно мнение. И не съм съгласен, че четенето на художествена литература е задължителен показател за интелекта. Има и една друга крайност на разни хипстъри и книжни плъхове, дето маратонно четат некви книги и си мислят, че са много извисени над останалите. Или пък ако си неква лелка, дето чете по 1000000 чиклит романа, тя трябва да е някакъв мега интелектуалният гений значи :D (не че имам нещо против този жанр).

Да не говорим, че съществуват и други типове изкуство и канали за информация, които също те "обогатяват". В мнението на Vokial има по-добри аргументи. Макар че аз съм чувал и за добри библиотеки в страната и има некви хора все пак, дето са им потребители.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 15, 2018 9:51 pm 
Insorcist
Insorcist
Аватар

Хайде да не превръщаме тази тема в дискусии за пиратството, тя все пак е за коментари, свързани с конкретната книга.

И пак казвам - решението на проблема с пиратството е много лесно, просто ъплоудърите трябва да изчакват година или две, преди да споделят една новоизлязла книга в нета. Дори половин година да изчакват (а не 5, както е редно), издателите и авторите няма да страдат толкова, защото първите месеци са най-важни за една нова книга, през тях се продават най-много бройки. Когато книгата се появи в интернет броени дни след излизането си обаче (както се случва все по-често), това се отразява пагубно на продажбите й, особено ако е издадена в малък тираж (а тиражите вече рядко надхвърлят 1000 бройки, не са като през 90-те). И аргументът, до който много ревностни защитници на пиратството прибягват - че споделянето на една новоизлязла книга не само не вреди на продажбите й, а даже, видиш ли, им помага, защото така хората си харесвали дадено заглавие и после го купували, за да си го имат и на хартия - ами хубаво, но в това, за съжаление, няма нищо вярно. Не че няма такива хора, но те са единици. Ако 2000 души прочетат една книга пиратски и после 20 от тях си я купят, това как помага на продажбите й? Издателите вече са опитвали подобни тактики и са се убедили, че не работят, затова и не си качват сами книгите в нета.

Но да се върнем към Баркър. Ако сте фенове на поредицата, вече можете да спите спокойно :) Шестият том също ще види бял свят, но в чужд превод. И не защото 5-ят се продава като топъл хляб благодарение на пиратите (не се), а защото издателите са преценили, че е по-добре да довършат поредицата, дори да не спечелят почти нищо от тази книга. Няма да разкривам засега кой ще я превежда, но е опитен преводач и се надявам да се справи прилично. Ще видим, като излезе книгата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]